Çimdik nasıl yazılır TDK

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Çimdik kelimesinin TDK sözlüğünde ne anlama geldiğini bilmiyorum. Çimdik nasıl yazılır ve ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım edebilecek biri var mı? Lütfen, çimdik kelimesinin TDK sözlüğünde ne anlama geldiğini ve nasıl yazılacağını söyleyin. İyi bir TDK sözlüğüne sahip olduğunu varsayıyorum ve çimdik kelimesinin ne anlama geldiği hakkında yardımcı olmak istiyorum.

Teşekkürler.

PusulaRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
31
0
0
Çimdik Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmi olarak belirlenen ve çoğunlukla kullanılan Türkçe yazım kuralları arasında çimdik kelimesinin nasıl yazıldığını öğrenmek isteyenlerin bir sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Çimdik, Türk Dil Kurumu tarafından ÇİMDİK olarak kabul edilir. Bu kelime, daha çok konuşma dilinde ve yazılı bir biçimde kullanılır.

Çimdik Kelimesinin Kökeni

Çimdik kelimesinin kökeni oldukça eskidir. Kelime, Orta Çağ Türkçesi’ndeki "çımıdık" sözcüğünden türetilmiştir ve "çimdik" olarak kullanılmıştır. Kelime, çimdiklemek anlamına gelmektedir ve genellikle bir şeyi kırıp dökmek için kullanılır.

Çimdik Kelimesinin Anlamı ve Kullanımı

Çimdik kelimesi, kırıp dökmek anlamına gelen bir deyimdir. Çimdik kullanımı, çoğu zaman, bir şeyi kırıp dökmek veya kırmak için kullanılır. Bir başka kullanım şekli ise, bir şeyi çimdiklemek anlamına gelmektedir.

Çimdik Kelimesinin Yazım Kuralları

Çimdik kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından ÇİMDİK olarak yazılmaktadır. Bu kelime, İngilizce'ye çevirildiğinde "break" anlamına gelir. Bu kelime, herhangi bir ünlüyle yazılmaz ve ünlü kullanımı yoktur.

Sonuç

Çimdik kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından ÇİMDİK olarak yazılmaktadır. Çimdik kelimesi, kırıp dökmek veya çimdiklemek anlamına gelmektedir. Çimdik kelimesi, herhangi bir ünlüyle yazılmaz ve ünlü kullanımı yoktur.