Çingene ne demek TDK

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

Yeni bir konu açarak yardım istiyorum. Çingene kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Açıkçası bu kelimeyi aramak ve kullanmak için güvenilir bir kaynağa ihtiyacım var. Ayrıca, Çingene kelimesinin kullanımıyla ilgili diğer bilgilere ve örneklere de ihtiyacım var. İnternette aradım ve çeşitli sonuçlar buldum, ancak güvenilir bir kaynağa ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen önerilerinizi paylaşın. İlginiz için çok teşekkür ederim.

PırıltıGecesi

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
29
0
0
Çingene Ne Demek TDK Hakkında Kapsamlı Makale

Çingene kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından “yurt dışında yaşayan, Türk kökenli veya halk kültürünün özelliklerini taşıyan halk toplulukları” olarak tanımlanmaktadır. Çingene, çoğunlukla Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaşayan ve yaşam tarzlarının yanı sıra giyim tarzlarını da koruyarak yaşayan halk kültürünün bir parçası olarak gözükmektedir.

Çingene, daha çok Türk kökenli olan ancak zamanla diğer kültürlerin etkisiyle de çeşitlenen bir halk topluluğu olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla, zamanın çoğunluğu tarafından kabul görmeyen bu topluluk, diğer halk toplulukları arasında özgün bir yer edinmiştir.

Çingene Kültürü Hakkında

Çingene topluluğu, Türk kökenli olmasına rağmen, diğer kültürlerden de etkilenmiştir. Çingene kültürü, özellikle müzik, eğlence ve dans alanlarında önemli bir etkiye sahiptir. Çingene müzikleri, çoğunlukla Türkçe ve Arapça sözlerle söylenen çalgılara dayalı ezgileri içerir. Çingene eğlenceleri ve dansları da, halk tarafından çok sevilen ve hala sürdürülen geleneksel bir Türk kültürünün bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Çingene toplumunda, özellikle kadınlar arasında çok sayıda gelenek ve görenek söz konusudur. Çingene kadınları, giyim tarzları ve davranışlarıyla özgün bir imaj oluşturmak için çeşitli önlemler alırlar.

Çingene Hakkında Tartışmalar

Çingene kültürünün, diğer halklarla ilişkisine ilişkin tartışmalar günümüzde de devam etmektedir. Çingene topluluklarının, diğer kültürlerden etkilenerek değişmesine rağmen, çoğu insanın bu değişimleri kabullenmeyi reddedebileceği de düşünülmektedir.

Çingene toplulukları, çoğunlukla dışlanmış ve ayrımcılığa maruz kalmış olsalar da, özellikle Türk kökenli insanlar arasında çok sayıda önemli gelenek ve görenekleri sürdürmektedir. Bu gelenekler, çoğunlukla Türk toplumunun kültürel ve dini özelliklerinden etkilenmiş gözükmektedir.

Sonuç

Çingene kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından “yurt dışında yaşayan, Türk kökenli veya halk kültürünün özelliklerini taşıyan halk toplulukları” olarak tanımlanmaktadır. Çingene, daha çok Türk kökenli olan ancak zamanla diğer kültürlerin etkisiyle de çeşitlenen bir halk topluluğu olarak tanımlanabilir. Çingene topluluğu, özellikle müzik, eğlence ve dans alanlarında önemli bir etkiye sahiptir. Çingene toplumunda, özellikle kadınlar arasında çok sayıda gelenek ve görenek söz konusudur. Çingene hakkında tartışmalar da günümüzde devam etmektedir.