Çıngı ne demek TDK

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

Çıngı ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. İlk olarak, çıngı kelimesini TDK olarak açıklamaya çalışıyorum. Çıngı kelimesinin anlamı hakkında kesin bir bilgim yok, bu yüzden yardımınızı istiyorum.

Çıngının anlamı ve kullanımı hakkında yorumlarda bulunabilir misiniz? Ayrıca, çıngının farklı kullanımları nelerdir? Çıngı kelimesinin nerede kullanıldığını ve hangi durumlarda kullanıldığını merak ediyorum. Çıngının TDK'da nasıl tanımlandığını ve eş anlamı kelimelerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorum.

Herhangi bir kaynaktan bu kelime hakkında daha fazla bilgi alabileceğimi umuyorum. Eğer bu konuda yardım edebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

KumRessamı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Çıngı Ne Demek?

Çıngı kelimesi Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış Türkçe bir kelimedir. Kelime Türkçede “sessiz, sakin, sakinleşmiş, hareketsiz, kımıldamayan” anlamına gelir.

Çıngı Kelimesinin Kökeni

Çıngı kelimesi, Türkçenin Orta Türkçe (Karakhanid) döneminden beri kullanılan bir kelimedir. Kelimenin kökeni, Orta Türkçe'de "chingü" olarak geçmektedir.

Çıngı Kelimesinin Kullanımı

Çıngı kelimesi, çok farklı anlamlar taşır. Bunlar arasında sessizlik, sakinlik, sakinleşme, hareketsizlik ve kımıldamama gibi anlamlar bulunur. Genellikle bu kelime sakin ortamlarda kullanılır. Örneğin, denizlerde sakin sessiz havada çıngı denizi olarak kullanılır.

Çıngı Kelimesinin Diğer Dillerdeki Karşılığı

Çıngı kelimesi, dünyanın birçok farklı dillerinde kullanılır. Rusça’da “тишина”, İngilizce’de “silence”, Almanca’da “Stille”, Fransızca’da “Silence”, İtalyanca’da “Silenzio”, İspanyolca’da “Silencio” ve Arapça’da “سكوت” olarak karşılanır.

Sonuç

Çıngı kelimesi, Türkçe sözlüklerde sessizlik, sakinlik, sakinleşme, hareketsizlik ve kımıldamama gibi anlamlar taşıyan bir kelimedir. Bu kelime, Türkçenin Orta Türkçe döneminden beri kullanılmaktadır. Çıngı kelimesi, dünyanın birçok farklı dillerinde de kullanılmaktadır.