Çırağ ne demek TDK

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Yeni bir arayış içerisindeyim ve çırağ kelimesini anlamak istiyorum. TDK'da ne demek olduğunu bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Çok sevecen olacağım.

Bir süredir çırağ kelimesinin ne anlama geldiğini merak ediyorum. Çırağ kelimesi ne demek olduğu konusunda çok meraklıyım. Herhangi bir sözlükte ya da TDK'da bu kelimeyle ilgili bilgi bulamadım. TDK'daki anlamını öğrenmek istiyorum.

Yardımcı olmak isteyenlerin cevabını bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

MaverickYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
1
0
Çırağ Ne Demek TDK'de?

TDK, Türkiye Dil Kurumu'nun kısaltmasıdır. TDK tarafından kullanılan bir terim olan "çırak" ile ilgili olarak, TDK, "çırak"ın özellikle bir tür çalışan olarak anlaşılması gerektiğini belirtmektedir.

Çırak, özellikle sanayi veya büro işleri gibi işlerde çalışan, öğrenci veya bir çırak gibi, konusunda uzman olmayan, küçük bir çalışanın genel anlamına gelmektedir. Çırak, genellikle başka bir kişinin denetiminde çalışmak ve küçük işler yapmak için kullanılır. Çıraklar, özellikle büro işlerinde, küçük görevleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Çırak Ne Anlama Geliyor?

Çırak, genel olarak, bir kişinin bir işte çalışırken öğrendiklerini ve kazandıklarını açıklamak için kullanılan bir terimdir. Çıraklar, genellikle bir meslek sahibi olarak atıfta bulunulan veya öğrenme sürecine giren bir kişi olarak görülür. Çıraklar, özellikle büro işlerinde veya sanayi işlerinde, küçük işleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Çırak Ne Anlama Geliyor TDK'de?

TDK tarafından, çırak terimi özellikle, çalışan olarak anlaşılması gerektiği belirtilmektedir. TDK tarafından, çırak terimi, bir kişinin, bir işte çalışarak öğrendiklerini ve kazandıklarını açıklamak için kullanılan bir terim olarak tanımlanmaktadır. TDK tarafından, çırakların özellikle büro işleri veya sanayi işleri gibi küçük işleri gerçekleştirmek için kullanılacağı belirtilmektedir.