Cisgender nasıl okunur

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,

Cisgender hakkında öğrenmek istiyorum. Cisgender nasıl okunur? Bu terim ne anlama geliyor? Cisgender hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Cisgender nedir? Cisgender hakkında bilmiyorum. Cisgender kelimesinin ne anlama geldiğini ve nasıl okunduğunu öğrenmek istiyorum. Cisgender hakkında bilgi almak ve konu hakkında öğrenmek istiyorum.

Cisgender hakkında bilgi alabileceğim başka kaynaklar nelerdir? Cisgender hakkında genel bir anlayışa sahip olmak istiyorum. Cisgender hakkında daha fazla bilgi edinmek için hangi kaynakları kullanmalıyım?

Cisgender hakkında öğrenmek istediğim her şey hakkında yardım alabileceğim başka internet siteleri veya forumlar var mı? Cisgender hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğim herhangi bir eğitim programı veya kursu var mı?

Cisgender hakkında öğrenmek istediğim her şey için size çok teşekkür ederim. Lütfen yardım edin ve cevaplayın.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Cisgender Nasıl Okunur?

Cisgender, “cis” kelimesinin Latincesi olan “cis” prefiksinden türemiş bir kelimedir. Kelime, cinsiyetin kimlik ve ifadeyle eşleştiği ve kişinin fiziksel cinsiyetiyle doğduğu cinsiyet arasında uyumlu olduğu anlamına gelir. Cisgender, kimlik ve ifade olarak, cinsiyetiyle doğduğu cinsiyet arasında uyumlu olan kişiler anlamına gelir. Bir kişinin cisgender olması demek, kendisinin cinsiyetinin fiziksel cinsiyetiyle uyumlu olduğu ve kimliğinin cinsiyetiyle eşleştiği anlamına gelir.

Cisgenderin Tanımı ve Ne Demek Olduğu?

Cisgender, cinsiyetin kimlik ve ifadeyle eşleştiği ve kişinin fiziksel cinsiyetiyle doğduğu cinsiyet arasında uyumlu olduğu anlamına gelir. Bir cisgender olmak, kişinin cinsiyetinden dolayı fiziksel cinsiyetiyle doğduğu cinsiyete uyumlu olduğu anlamına gelir. Cisgender, herhangi bir kimlik (erkek, kadın, trans vb.) ifade etmeyen ve cinsiyeti ile doğmuş olduğu cinsiyet arasında uyumlu olan kişileri tanımlar.

Cisgender ve Diğer Cinsiyet Kavramları Arasındaki Farklar

Cisgender ve diğer cinsiyet kavramları arasındaki farkların birincisi, cisgender olma durumu, bir cinsiyetin kimlik ve ifadeyle eşleştiği ve kişinin fiziksel cinsiyetiyle doğduğu cinsiyet arasında uyumlu olduğu anlamına gelir. Diğer cinsiyet kavramları, cinsiyetin kimlik ve ifadeyle eşleşmediği ve kişinin fiziksel cinsiyetiyle doğduğu cinsiyet arasında uyumsuz olduğu anlamına gelir. İkinci olarak, cisgender insanlar kimliklerinin cinsiyetiyle eşleştiği ve fiziksel cinsiyetleriyle doğdukları cinsiyet arasında uyumlu olduğu için bazı haklar ve özgürlüklerden daha fazla yararlanırlar. Diğer cinsiyet kavramlarındaki insanlar ise bu hak ve özgürlüklerden daha az yararlanırlar.

Cisgender Nasıl Okunur?
Cisgender, sözlükteki kullanımına göre, “siss-jeh-n-duhr” şeklinde okunur.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,697
1,031
15
Cisgender, terim olarak, bir kişinin doğuştan kendisi için uygun olan cinsiyet ve cinsiyet kimliğiyle eşleşen cinsiyete sahip olması anlamına gelir. Cisgender, sözlükte kısaca "cinsiyet uyumlu" olarak tanımlanır.

Cisgender iletişim, cisgender kişilerin ve diğer cisgenderlerin arasındaki iletişimi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu iletişim, cisgender kişilerin ve topluluklarının cisgenderlerin diğerleriyle olan ilişkilerinin anlaşılmasına yardımcı olur.

Cisgender, kavram olarak, kimliğini cisgender olarak tanımlayan kişilere atıfta bulunmak için kullanılır. Cisgender olmayan kişiler, ikili cisgender söyleminin kendileri için geçerli veya uygun olmadığını iddia edebilir.

Cisgender olmak, herhangi bir cisgender topluluğa veya kimliğe ait olmak anlamına gelmez. Cisgender olmak, sadece bir kişinin doğuştan kendisi için uygun olan cinsiyet ve cinsiyet kimliğiyle eşleşen cinsiyete sahip olmasıdır.

Cisgender olmak, kapsayıcı ve çeşitliliği kabul eden bir toplumda yaşamaya devam etmenin ve cinsiyet kimliğiniz hakkında kendinizi ifade etmenin özgürlüğünü kapsar. Cisgender olmak herhangi bir cisgender topluluğa veya kimliğe ait olmak anlamına gelmez.