Çitilli ne demek

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba,

Ben yeni bir Çitilli kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. İngilizce'de bu kelimeyi duydum ve ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Konu hakkında yardım edebilecek biri var mı? Lütfen bu konuda yardım edebilecek kimse varsa, bir an önce bana cevap gönderin.

Çitilli, Türkçe'de 'dağınık, kargaşa, anlaşılmaz' anlamına gelir. Türkçe'de kullanımı pek yaygın değildir ve çoğunlukla Türkçe'de konuşulan başka dillerden alıntı olarak kullanılmıştır. Örneğin, çitilli bir görüntünün anlaşılmaz olduğunu söylemek için ortak olarak kullanılır.

Bu kelimeyi duyduğumda, ne anlama geldiğini öğrenmek istedim. Acaba bu kelime sadece Türkçe'de kullanılıyor mu, veya başka dillerde de öyle mi? Bu kelime ne anlama geldiğini tüm diller için kullanılabilir mi?

Tüm bu sorulara kesin cevap alabilmek için, çok fazla araştırma yaptım ama cevap bulamadım. Eğer konu hakkında bilgi edinmek isteyen biri varsa, lütfen bir an önce yanıt gönderin.

Teşekkür ederim.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,948
1,159
112
Çitilli Ne Demek?

Çitilli kelimesi, çit kurulmuş alanlar için kullanılan bir sözcüktür. Türkçe'de, çit ne demek sorusuyla ilgili olarak, çit, çok uzun boylu, parçalı veya bütünlük içerisinde bulunan, toprağa çakılmış veya toprağa gömülü çelik kablolarla birbirine bağlanmış çubukların oluşturduğu bir sınır çizgisidir. Çitler, çoğunlukla hayvanların bahçeler, alanlar veya hayvanat bahçelerinden çıkışlarını engellenmesi için kullanılır. Çitler, aynı zamanda çiftliklerin çeşitli bölümlerini ayırmak, çiftlikleri korumak veya çoklu kullanım alanları oluşturmak için de kullanılabilir.

Çitin Özellikleri

Çitler, çoğunlukla çelik kablolarla birbirine bağlanmış çubuklardan oluşurlar. Çitlerin çelik kabloları, çubuklar arasındaki aralıkların ölçüsüne göre değişiklik gösterebilir. Çitlerin çelik kabloları kullanılan çit malzemesi, kullanılan çelik kalitesi ve kullanılan çelik kabloların sayısına göre değişiklik gösterir. Ayrıca, çitin kurulma yöntemine göre değişiklik gösterir.

Çitlerin çelik kabloları, çoğunlukla çelik, alüminyum veya demir gibi metal malzemelerden oluşur. Çelik kabloların çapı, çitin kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Örneğin, hayvanat bahçelerinde kullanılan çitlerin çelik kabloları daha ince ve güçlü olurken, çiftliklerde kullanılan çitlerin çelik kabloları daha kalın ve güçsüz olur.

Çitin Kullanım Alanları

Çitler, çoğunlukla hayvanların bahçeler, alanlar veya hayvanat bahçelerinden çıkışlarını engellenmesi için kullanılır. Aynı zamanda çiftliklerin çeşitli bölümlerini ayırmak, çiftlikleri korumak veya çoklu kullanım alanları oluşturmak için de kullanılabilir. Çitler ayrıca evlerin, çocuk parklarının veya oyun alanlarının çevresinde kullanılan küçük sınır çizgileri oluşturmak için de kullanılabilir.

Çitin Yapımı

Çitler, çoğunlukla toprağa çakılmış veya toprağa gömülü çelik kablolarla birbirine bağlanmış çubuklarla oluşturulur. Çitlerin kurulması için genellikle çit malzemeleri, çelik kablolar ve çubuklar kullanılır. Çelik kablolar, çitin çelik kalitesi ve kullanılan çelik kabloların sayısına göre değişiklik gösterir. Çit malzemeleri, çelik kablolar arasındaki aralıkların ölçüsünü belirler.

Çitlerin kurulması için, öncelikle çit malzemeleri çok iyi bir şekilde ölçülmeli ve kesilerek uygun uzunlukları verilmelidir. Daha sonra, çit malzemeleri toprağa çakılarak çubuklar birbirine bağlanır. Son olarak, çelik kablolar arasındaki aralıklar ölçülür ve çit tamamlanır.

Sonuç

Çit, çok uzun boylu, parçalı veya bütünlük içerisinde bulunan, toprağa çakılmış veya toprağa gömülü çelik kablolarla birbirine bağlanmış çubukların oluşturduğu bir sınır çizgisidir. Çitler, çoğunlukla hayvanların bahçeler, alanlar veya hayvanat bahçelerinden çıkışlarını engellenmesi için kullanılır. Aynı zamanda çiftliklerin çeşitli bölümlerini ayırmak, çiftlikleri korumak veya çoklu kullanım alanları oluşturmak için de kullanılabilir. Çitlerin çelik kabloları, çubuklar arasındaki aralıkların ölçüsüne göre değişmektedir. Çitlerin kurulması için çit malzemeleri, çelik kablolar ve çubuklar kullanılır.
 

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,064
1,031
15
Çitilli, genellikle tarım ve çiftçilik alanında kullanılan bir terimdir. Bu terim, çiftlikte kullanılan ürünlerin küçük çitlerle çevrili alanlara dizilmesi anlamına gelmektedir. Çitler, ürünleri düzenli ve ölçülü bir şekilde dizmek amacıyla yapılır. Ürünleri çit üzerinde tutmak için, çitler çivi veya vida ile sabitlenir. Bu tür çitler, özellikle çiftliklerde veya bahçelerde görülmektedir.

Çitiller, ürünleri düzenlemek ve korumak için kullanılır. Örneğin, toprakta yetiştirilen sebzeler ve meyveler, çitin içine konularak sıkıca sabitlenir. Çitler, topraktan uzaklaştırılarak, ürünlerin zarar görmesini önlemek için kullanılır. Çitler, aynı zamanda küçük hayvanların ürünler üzerinde zarar vermesini önlemek için kullanılır.

Çitler, çiftliklerin ve bahçelerin düzenlenmesi, korunması ve güvenli bir şekilde işletilmesi için önemlidir. Çitler, çiftliklerde ve bahçelerde üretim faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütmek için kullanılır. Çitiller, üretim faaliyetlerinde etkinliği artırmak için kullanılır.
 

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Çitilli nedir? Çitilli, çoğu zaman avcılık ya da başka peşinde koşulan çeşitli faaliyetlerde kullanılan, çoğu zaman yüksek bir çit ya da çit üzerinden oluşturulan, hayvanların hareketlerini sınırlandırmaya yönelik bir yapıdır. Genellikle, çitin üzerinde kurulan çeşitli türlerdeki tuğlalar, çitlere kalın bir görünüş kazandırır. Çitlere çeşitli şekiller verilebilir ve çitler genellikle köprüler, taş duvarlar veya diğer çitlerle birlikte kombine edilebilir.

Çitin önemli bir özelliği, hayvanların sınırlarını sınırlandırmak için kullanılmasıdır. Çitler, hayvanların özgürce hareket etmesini sağlamak için kullanılan çeşitli türlerde düzenlemelerin yanı sıra, hayvanların çiftliklerdeki diğer hayvanların hareketlerini sınırlandırmaya yönelik olarak kullanılan dağınık veya sınırlı alanlara yönelik de kullanılır. Çitler, hayvanların daha fazla alanının korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmak için de kullanılan bir araç olarak görev yapar.

Çitler, geçitler, çitli korular ve diğer alanlarda kullanılan çitlerin türleri de bulunmaktadır. Çitler, genellikle sıkılmış, sıkılmış veya kaynaklanmış çelik, alüminyum ya da demir tel olarak yapılır. Çitler, kullanım alanına göre renk ve malzeme seçimiyle özelleştirilebilir ve ayrıca güvenlik donanımları eklenebilir.

Çitin bir diğer özelliği de, insanların toplu hareketlerini kontrol etmek için kullanılmasıdır. Çitler, çoğunlukla parklar, kamu alanları, stadyumlar ve diğer toplu alanlarda kullanılır. Çitlere çeşitli düzenlemeler yapılabilir ve çitler kapı, kilit sistemleri, kameralar veya sensörler gibi aksesuarlarla donatılabilir.

Çitler, çoğu zaman hayvanların ve insanların güvenliği ve diğer faaliyetlerin kontrolü için kullanılmaktadır. Çitler, özellikle için koruma ve güvenlik sistemleri olarak kullanılmaktadır. Çitler, çoğu zaman çevresel etkiyi azaltmak için de kullanılmaktadır. Çitler, aynı zamanda insanların ve hayvanların evlerini, çiftlikleri ve çiftlik alanlarını korumak için de kullanılmak
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,815
1,247
112
Çitilli, bir çeşit pano kaplama malzemesidir. Çitilli, genellikle ahşap, plastik veya metal malzemelerden yapılmış bir taban üzerine yapıştırılan, çok ince bir kumaş parçasıdır. Asıl amacı, ekranların altında veya üstünde yer alan ürünlerin daha kolay temizlenebilmesini sağlamaktır. Çitilli, genellikle perde, kumaş, duvar kağıdı ve yastık gibi dekorasyon veya ev gereçleri üzerine yapıştırılır. Çitilli, kolayca kir ve kirlenmeyi önlemek için kullanılabilir ve aynı zamanda dekorasyonu önemli ölçüde etkileyebilir. Çitilli, daha güvenli ve temiz bir ortam oluşturmak için kullanılabilir; aynı zamanda, çitilli parçalarının seçilmesi, mevcut dekorasyondan daha farklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Çitilli, ayrıca, odalara yumuşak ve sıcak bir his verir.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Çitilli, çevreye saygılı olduğu için sürdürülebilir tarım uygulamalarının önemine vurgu yapan bir tarım tekniğidir. Bu teknik, tarımsal ürünleri topraktaki güçlü bitkisel, hayvansal ve mikrobiyal öğelerden beslemek için kullanılır. Çitilli tarım, çiftçilere toprak verimliliğini artırmak için daha az gübre kullanma imkanı sağlar. Bu, tarım ürünlerinin daha kaliteli olmasını ve çiftçilerin daha fazla kar elde etmesini mümkün kılar. Çitilli tarım aynı zamanda çiftçilere çevre kirliliğini azaltmak için daha az atık üretmesini sağlar. Bu, ürünlerin doğadan ve insan sağlığından daha az etkilenmesini güvence altına alır.
 

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
8,774
483
5
Çitilli; yüzeylerde oluşan küçük ve yuvarlak deliklerin oluşturduğu desenleri ifade eder. Genellikle ahşap, metale veya diğer malzemelere aplike edilen çitilli desenler, çoğunlukla koruyucu amaçlarla dekoratif amaçlarla kullanılır.

Çitilli desenler, her zaman tek bir kaynaktan oluşmaz. Çitiller, küçük deliklerin bir araya getirilerek oluşturulan şekiller olarak tanımlanır. Bu delikler, kaynaktan kaynak değiştirerek, bir araya getirilerek oluşturulur. Deliklerin boyutu ve aralığı, çitil desenlerinin görünümünü etkiler.

Çitilli desenler, çoğunlukla ahşap veya metal işlerle ilgili alanlarda kullanılır. Ahşap işlerinde, çitilli desenler, ahşabın korunmasına ve dayanıklılığına yardımcı olabilecek şekilde uygulanır. Ahşap ya da metal üzerine uygulanan çitil desenler, ahşabın korunmasını ve dayanıklılığını koruyacak şekilde uygulanır. Bunun yanı sıra, çitilli desenler, ahşabın oluşturduğu estetik görünümün de arttırılmasına yardımcı olur.

Metal işlerinde ise, çitilli desenler, metalin daha kolay işlenebilmesini sağlamak ve metalin daha dayanıklı olmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Çitil desenler, metalin daha kolay işlenebilmesini, metalin daha dayanıklı olmasını ve metalin korozyonuna karşı korunmasını sağlamak için kullanılır.

Çitilli desenler, genellikle koruyucu ve dekoratif amaçlarla kullanılır. Ahşap ve metal işleri için kullanılan çitil desenleri, yaşam alanlarının ve işyerlerinin estetiğini arttırmak için kullanılır. Çitil desenlerinin uygulanması, ortamın daha güzel görünmesini sağlayan güzel bir dekorasyon çözümüdür.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,300
1,256
112
Çitilli, kalıplaşmış bir günlük yaşamın içinde düşünceleri, yaşam tarzını ve eylemleri değiştirmek için kullanılan bir yaklaşım olarak tanımlanabilir. Çitilli, kendini ifade etmek için yeni fikirler ve çözümler arayışının temelini oluşturur. Çitilli, kişiye öğrenme ve düşünme yeteneklerinin gelişmesini sağlar; bunun için insanların kendi fikirlerinin üstüne gitmesi gerekir. Çitilli, kişiyi daha iyi bir insan olmaya teşvik eder.

Çitilli, öğrenme sürecinin öğrenciler üzerindeki etkisini gösterir. Çitilli, öğrencilerin düşünme yeteneklerini geliştirmelerini ve çevreleriyle etkileşim kurmalarını sağlar. Çitilli, öğrencileri pratik problemler çözmek için iyi bir şekilde eğitir, çünkü öğrencilerin kendi düşünme yeteneklerini kullanarak çözümler bulmaları gerekir. Ayrıca, çitilli, öğrencilerin kendileri için önemli olan konulara karar verme yeteneği kazanmalarına yardımcı olur.

Çitilli, öğrencileri çevreleri ve kültürleri ile etkileşim kurmalarını sağlar. Çitilli, öğrencilerin kendi kültürleri ve çevreleri hakkında öğrenmeye ve düşünmeye teşvik eder. Bu durum, öğrencilerin kendi kültürlerini ve çevrelerini daha iyi anlamalarını ve kültürlerinin özgünlüğünü korumalarını sağlar. Çitilli, öğrencileri kendi kültürlerini ve çevrelerini tanıyarak, karşılaştıkları sorunları çözmek için çözümler üretmelerine yardımcı olur.

Çitilli, öğrencileri daha yaratıcı ve eleştirel düşünmeye teşvik eder. Çitilli, öğrencilerin yaratıcı çözümler üretmesini ve fikirleri sorgulamasını sağlar. Çitilli, öğrencileri kendilerini ifade etmek için yeni fikirler geliştirmelerine ve fikirlerini özgürce ifade etmelerine teşvik eder. Bu durum, öğrencilerin öğrenme sürecindeki kendilerini ifade etmeyi kolaylaştırır ve öğrencilerin düşünme yeteneklerini geliştirir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü