Civciv ne demek TDK

Esrarengiz

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,315
97
47
Merhaba,

Civciv ne demek TDK? sorusunu araştırıyorum ve bu konuda yardım istiyorum. Bu sözcüğün TDK'nin Sözlükte ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Uzun zamandır bu kelimeyi duyuyorum ve ne olduğunu merak ediyorum. Civciv sözcüğüyle ilgili bilgi veren herkese çok teşekkür ederim. Lütfen, bu kelimeyle ilgili açıklayıcı bilgiler verin.

GizliGözler34

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
2
0
Civciv Ne Demek TDK?

Civciv, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan “yumurta hâlindeki canlılar” anlamına gelen bir Türkçe kelime. Genellikle kuşlar, sürüngenler ve böcekler civciv olarak tanımlanır.

Civciv Üreme Süreci

Civciv üreme süreci, bir arada yaşayan civcivler arasındaki çiftleşme sonucunda oluşur. Çiftleşme sırasında, dişi tarafından oluşturulan yumurtalar erkek tarafından döllenir. Döllenmiş yumurtalardan ortaya çıkan civcivlerin yetiştirilmesi ve büyütülmesi gereken bir süreç vardır.

Civciv Özellikleri

Civcivlerin her biri kendine özgü özellikleri vardır. Bazı civcivler, çok renkli tüyleri, güçlü kanatları veya üstün hareket kabiliyetleri ile öne çıkabilir. Diğerleri ise sesli çıkışları, çevrelerine karşı duyarlı davranışları veya kafese uyum sağlaması ile öne çıkar.

Civciv Bakımı

Civcivler, doğal ortamlarından büyük ölçüde farklı olan kafeslerde yaşamak zorunda kalırlar. Bu nedenle, civcivlerin iyi bir bakıma ihtiyaçları vardır. Kafeslerin temiz tutulması, civcivlerin sağlıklı beslenmesi, günlük olarak değiştirilmesi gereken su ve tüylerinin temizlenmesi çok önemlidir.

Sonuç

Civciv ne demek TDK ile ilgili olarak, civciv yumurta hâlindeki canlılar anlamına gelen bir Türkçe kelime olarak tanımlanmaktadır. Civciv üreme süreci, çiftleşme sonucunda oluşan bir süreçtir ve civcivlerin her biri kendine özgü özelliklere sahiptir. Ayrıca, civcivlerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde bakımının sağlanması gibi konular da önemlidir.