Çocuğun benmerkezci olduğu yaş grubu nedir

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba,

Çocuğun benmerkezci olduğu yaş grubunu öğrenmek istiyorum. Özellikle 4-8 yaş arasındaki çocukların davranışlarını çözmek istiyorum. Bu yaş grubunda çocuğun benmerkezci olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmem gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda herhangi bir öneriniz var mı? Lütfen yardımınız için çok teşekkür ederim.
 

KırıkKelebek

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Başlık: Çocuğun Benmerkezci Olmasının Yaş Grubu

Küçük yaşlarda çocukların benmerkezci olmaları normal ve öngörülebilir bir davranıştır. Ancak, çocukların ergenlik çağına geldiklerinde benmerkezci olmalarının önlenmesi gerekir. Çünkü bu durum, çocuğun gelişimini ve davranışlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, çocukların benmerkezci olmasının yaş grubu konusunda belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır.

Çocuğun Benmerkezci Olmasının Yaş Grubu hakkında önemli bir konu olarak, çocukların ergenlik çağına geldikleri zamana kadar benmerkezci olmalarının normal ve öngörülebilir olduğu vurgulanmalıdır. Bu yaşa gelinceye kadar, çocukların kendileri hakkında daha fazla öğrenmeye, deneyim kazanmaya ve özgüven kazanmaya çalışmaları normal karşılanmalıdır. Aynı zamanda, çocuğun benmerkezci olmasının yaş grubu, ergenlik çağının başlangıcını göstermektedir.

Ergenlik çağına geldiğinde, çocuğun benmerkezci olmasının önlenmesi gerekir. Çünkü, benmerkezci olmak çocuğun diğer insanlar hakkındaki düşünce ve inançlarını düzeltmesine yardımcı olmaz. Aynı zamanda, çocuğun diğer insanlarla olan ilişkisini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, çocukların benmerkezci olmasının yaş grubu olarak ergenlik çağının başlangıcı belirlenmiştir.

Peki, çocukların benmerkezci olmasının yaş grubu nedir? Çocukların benmerkezci olmalarının yaş grubu, genellikle 13 yaşından itibaren başlar. Bu yaştan itibaren, çocukların diğer insanların duygularını anlaması ve onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışması gerekir. Çocukların bu yaştan itibaren, toplumdaki diğer insanlarla daha iyi iletişim kurarak, daha olgun bir davranış sergilemesi beklenir.

Çocuğun benmerkezci olmasının yaş grubu hakkında olumsuz düşünceler oluşmasına izin verilmemelidir. Çünkü küçük yaşlarda çocukların benmerkezci olmaları normal ve öngörülebilir bir davranıştır. Ancak, ergenlik çağına geldiğinde, çocuğun benmerkezci olmasının önlenmesi gerekir. Bu nedenle, çocuğun benmerkezci olmasının yaş grubu olarak ergenlik çağının başlangıcı belirlenmiştir.
 

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Çocuğun benmerkezci olduğu yaş grubu çok geniş bir aralıkta değişebilir. Bu aralığın, çocuğun yaş ve gelişim seviyesiyle bağlantılı olması nedeniyle, çocuğun içinde bulunduğu ortama ve çevresine göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak, çocukların benmerkezciliğe geçiş dönemi, 3 ila 7 arasında değişen yaşlarda ortaya çıkar. Bu dönemde, çocuklar, özellikle çevresindeki insanların davranışlarının onların davranışlarını nasıl etkilediğini anlamaya çalışırlar.

Çocukların benmerkezcilik gelişimi, çocukların kendi çıkarlarının ve ne istediklerinin ön plana çıkmasıyla başlar. Bu yaşlarda çocuklar, diğerlerinin ihtiyaçlarını düşünmeden, kendi isteklerini öne çıkarmakta ve diğerlerinin isteklerine uymadan hareket edebilmektedir. Bu dönemde, çocuklar, diğerlerinin duygularını ve düşüncelerini kendi duyguları ve düşünceleriyle karşılaştırmaya başlayacak ve bunu öğrenmeye çalışacaktır.

Çocukların benmerkezcilik döneminde, çocuklar, kendilerine ait olan şeyleri almak ve kontrol etmeye çalışacak, isteklerini diğerlerinin üzerine çıkarmaya çalışacak, kendi çıkarlarını diğerlerinin çıkarlarından önde tutacak, kendi sözlerini dinlemek isteyecek ve kendi özgürlüklerini savunacaktır.

Benmerkezcilik dönemi, genellikle çocukların 7 yaş ve üzerine kadar sürebilir. Bu dönemde, çocuklar, diğerlerine saygı göstermeyi, diğerlerinin hakkının korunmasını ve kendi haklarının korunmasını öğrenmeye başlarlar. Bu dönemde, çocukların çevresindeki insanların istekleriyle kendi istekleri arasında bir denge kurmaya başlayacaklar ve diğerlerinin duygularını düşünmeyi öğrenmeye başlayacaklardır.
 
  • Like
Reactions: Perihan

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü