Çöğür ne demek TDK

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba, TDK'nın çöğür anlamıyla ilgili olarak ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Özellikle neyi ifade ettiğine dair tam olarak açıklamaya ihtiyacım var. Bir arkadaşım da benim gibi bu konuda yardıma ihtiyacı olan biri olduğundan, bu konuda yardımcı olup bana çöğürün ne anlama geldiğini açıklamak isteyen herkesi çok sevineceğim.
 

MelekRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
Çöğür Ne Demek TDK Hakkında

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından verilen tanım ile çöğür, sözcük olarak “devamlı söylenen, taklit edilen şarkı, türkü, ezgi veya oynadığı şeyler” olarak tanımlanıyor. Çöğürün kökeni ise türkülerden veya şarkılardan geliyor. Türk kültürünün bir parçası olarak çöğürler çeşitli tören ve etkinliklerde seslendirilmektedir.

Çöğür Nasıl Yapılır?

Çöğürler, çoğunlukla çift zembekli bir enstrüman olan saz veya bozuk ile yapılır. Çoğu çöğür, belli bir düzen içinde söylenen veya çalınan dizelerden oluşur. Çöğürleri söylemek veya çalmak için iyi bir müzikal zeka ve tecrübe gereklidir.

Çöğürlerin Sözlü Kültüre Katkısı

Çöğürler, Türk kültürünün bir parçası olarak Türk halkının sözlü kültürüne katkıda bulunur. Çöğürler sayesinde Türk halkının törenler, bayramlar, evlilikler gibi etkinlikleri kutlamalarında kullandıkları sözler, türküler ve öyküler korunmaktadır. Çöğürlerin sözlü kültüre katkısı, Türk halkının kültürünü yaşatmasını sağlamaktadır.

Sonuç

Çöğür, TDK tarafından tanımlanmış olarak taklit edilen şarkı, türkü, ezgi veya oynadığı şeyler olarak tarif edilmektedir. Çöğürler, çoğunlukla çift zembekli bir enstrüman olan saz veya bozuk ile yapılır. Türk kültürünün bir parçası olarak çöğürler çeşitli tören ve etkinliklerde seslendirilmektedir. Çöğürler, Türk halkının sözlü kültürüne katkıda bulunur ve aynı zamanda Türk kültürünü yaşatmaya yardımcı olmaktadır.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü