Çokça nasıl yazılır TDK

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba,

Çokça kelimesini yazmak için TDK'den ne tür bir yazım kurallarını kullanmam gerektiğini çözemedim. Yazım kurallarına uygun bir şekilde çokça kelimesinin nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Lütfen bana çokça kelimesinin doğru yazımını veya hangi yazım kurallarının uygun olduğunu öğretin. İyi bir yazım kuralları bilgisi olmadan kelimeleri yazmak konusunda zorlanıyorum. Bu konuda yardım edebilecek herhangi bir kullanıcı var mı?

Teşekkürler.

MaviKahraman

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
1
0
Çokça Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçe’nin düzgün kullanımını ve gelişimini teşvik etmek amacıyla kurulmuş bir kurumdur. TDK, Türkçe’nin düzgün kullanımı konusunda yayımladığı kuralları ve kılavuzları ile Türkçe konuşan herkesin düzgün konuşmasını ve yazmasını sağlamaya çalışıyor. Buna ek olarak TDK, çokça gibi kelimelerin doğru kullanımını da teşvik etmektedir.

Çokça Ne Anlama Geliyor?

Çokça, “çok”un çoğul şeklidir ve “çok fazla” anlamına gelmektedir. Çokça, genellikle “çok sayıda” anlamında kullanılır. Örneğin, “çokça ödül” kelimesi, “çok sayıda ödül” anlamına gelir.

Çokça Nasıl Yazılır TDK?

TDK, çokça yazımı konusunda çok net bir kuralını yayımladı. TDK’ya göre, çokça kelimesi “çokça” şeklinde yazılmalıdır. Buna ek olarak, çokça kelimesi “çok ça” ya da “çok ça” şeklinde yazılmamalıdır.

Çokça Kelimesinin İkinci Şekli

Çokça kelimesinin ikinci şekli, “çok sayıda”, “çok çok” ya da “çokluk” şeklindedir. Bu kelimelerin hepsinin anlamı aynıdır ve hepsi de “çokça” kelimesinin çoğul şeklidir. Ancak, TDK’ya göre, bu kelimelerin tamamı “çokça” şeklinde yazılmalıdır.

Çokça Kullanımının Diğer Dillerle İlişkisi

Çokça kelimesi, diğer dillerde de kullanılmaktadır. Örneğin, İngilizcede, bu kelime “many” olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde, Fransızcada “beaucoup”, Almancada “viel” ve İspanyolcada “muchos” olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

TDK, çokça kelimesinin doğru kullanımını teşvik etmek amacıyla çeşitli kurallar ve kılavuzlar yayımlamıştır. TDK, çokça kelimesinin “çokça” şeklinde yazılmasını önermektedir. Diğer dillerde de benzer şekilde kullanılan bu kelime, çokça olarak yazılmalıdır.