Çökertme ne demek TDK

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba arkadaşlar,

Şu anda Çökertme ne demek TDK? hakkında çok merak ettiğim için bu konuya yeni bir konu başlığı açmış gibi bir soru sormak istiyorum. Çökertme kelimesi ne anlama geliyor? TDK'da bu kelimenin ne anlama geldiğini bulabilir miyim? Çok merak ediyorum çünkü bu kelimeyi birçok kez okudum ama ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorum.

Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen çökertme kelimesinin ne anlama geldiğini ve TDK'da nasıl kullanılabileceğini bana açıklayabilir misiniz? Yardımınız için çok teşekkürler.

PusulaRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
31
0
0
Çökertme Ne Demek TDK Hakkında Makale

Çökertme, kelimenin tam anlamıyla Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış olan bir sözcük. TDK tarafından çökertme sözcüğünün anlamı “yuvarlanma, yuvarlanarak devinme” şeklinde tanımlanmıştır. Ayrıca, çökertme sözcüğünün daha dar bir anlamı olarak, “yuvarlanarak, eğilip bükülerek düşen, kırılan” olarak tanımlanmıştır.

Çökertme Sözcüğünün Kullanımı

Çökertme sözcüğü, çoğu kelime gibi, çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, çökertme sözcüğü, fizik alanında bir cisimin hareket ederken, çarpışma anında ya da kütle çekiminin etkisiyle hızlanması sırasında kullanılabilir. Ayrıca, çökertme sözcüğü, çoğu zaman, bir şeyin düşmesi, çökmesi ya da yıkılması anlamında da kullanılmaktadır.

Çökertme Sözcüğünün Etimolojisi

Çökertme sözcüğünün etimolojisi, Türkçe sözcük çöktürmekten gelmektedir. Çöktürmek, sözcüğün Türkçe kökü olan “çök” sözcüğünün ek alınarak elde edilmiş bir sözcüktür. Çök, Türkçe kök sözcük olarak, “eğilmek, devinmek, kaymak” anlamına gelmektedir.

Çökertme Sözcüğünün Alternatif Kullanımları

Çökertme sözcüğünün alternatif kullanımları, düşme ve çökme gibi anlamlara da uygun olarak, çöküş, düşüş, çöküş ve yıkılma gibi sözcüklerle karşılanabilir. Ayrıca, çökertme sözcüğünün kullanımının yaygın olduğu alanlardan biri de, teknik alanlardır. Teknik alanlarda, çökertme sözcüğünün alternatifi olarak, kırılma, parçalanma, çatlaması ve yer değiştirme gibi sözcükler kullanılabilir.

Sonuç

Çökertme sözcüğü, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan bir sözcüktür. TDK tarafından çökertme sözcüğünün anlamı “yuvarlanma, yuvarlanarak devinme” ve “yuvarlanarak, eğilip bükülerek düşen, kırılan” olarak tanımlanmıştır. Çökertme sözcüğü, fizik ve teknik alanlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Çökertme sözcüğünün etimolojisi, Türkçe sözcük çöktürmekten gelmektedir. Ayrıca, çökertme sözcüğünün alternatif kullanımları, çöküş, düşüş, çöküş ve yıkılma gibi sözcüklerle karşılanabilir.

Anahtar Kelimeler: Çökertme, TDK, Türkçe, Çöktürmek, Çöküş, Düşüş, Çöküş, Yıkılma.