Çoksatar nasıl yazılır TDK

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba, TDK'da çoksatar nasıl yazılır? Çok sık kullandığım bir yazım şekli olduğu için bunu öğrenmek istiyorum. İngilizce'de 'double hyphen' olarak bilinen bu yazım şeklini Türkçe'de nasıl kullanabilirim? Örnekler verebilen veya bana konuyla ilgili açıklamalar yapan herkesten yardım almak istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Teşekkürler.

MaviDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
Çoksatar Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan yazım kurallarına göre çok satarlar nasıl yazılır? Çok satarlar, iki veya daha fazla kelimeyi tek bir sözcük halinde birleştirerek oluşturulan bir yazım şeklidir. Bu şekilde, kelimelerin çok kısa sürede anlaşılmasını sağlamak amacıyla, çoklu bir sözcük halinde birleştirilmesi hedeflenir. TDK tarafından çok satar yazımına ilişkin özel kurallar bulunmaktadır ve bu kurallara uyularak çok satarlar yazılabilir.

Çok satarlar, çoğu kez çok kısa sürede anlaşılmasını sağlamak amacıyla kullanılan karmaşık sözcüklerdir. Bu nedenle, çok satarların yazımındaki bazı kurallara dikkat edilmelidir. Öncelikle, çok satar yazarken, her kelimenin sonunda bir harf kullanılmalıdır. Ayrıca, çok satar yazımında kullanılan kelimelerin sonunda bir ünlü kullanılmamalıdır. Üstelik, çok satar yazarken her kelimenin başında da bir ünlü kullanılmamalıdır.

Çok Satar Nasıl Oluşturulur?

Çok satar oluşturmak için, kelimelerin birbiriyle anlam bütünlüğü oluşturacak şekilde birleştirilmesi gerekir. Örneğin, “bilimsel araştırma” ifadesi, “bilimaraştırma” şeklinde bir çok satar olarak birleştirilebilir. Ayrıca, çok satar oluştururken, bir kelimenin sonunda veya başında bir ünlü kullanılmamalıdır.

Çok satar oluştururken, kelimelerin anlamlarının birbiriyle uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir. Örneğin, “kısaca özetlemek” ifadesi “kısözetlemek” şeklinde bir çok satar olarak birleştirilemez. Çünkü anlamları birbiriyle uyumlu değildir.

Çok Satar Yazımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok satar yazarken, öncelikle kelimelerin anlamlarının birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, her kelimenin sonunda ve başında bir ünlü kullanılmamalıdır. Son olarak, kelimelerin birbiriyle anlam bütünlüğü oluşturacak şekilde birleştirilmesi gerekir.

Anahtar Kelimeler: Çok Satar, Yazım Kuralları, TDK, Kelime Birleştirme, Anlam Bütünlüğü.