Çözünmek TDK ne demek

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba,

Benim çözünmek TDK ne demek? sorusuna cevap aradığımı söylemek isterim. Bu kelimeyi ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Biraz araştırma yaptım ama doğru bir cevap bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Lütfen doğru bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için çok çaba harcıyorum. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,944
1,256
112
Çözünmek TDK Ne Demek?

TDK, Türk Dil Kurumu'nun kısaltmasıdır. Türk Dil Kurumu Türkiye'de Türkçe üzerine çalışmalar yapan ve Türkçeyi korumaya çalışan bir kurumdur. Türk Dil Kurumu, Türkçe sözcüklerinin anlamlarının tanımlanması ve sözlüklerin yapımı için çalışır.

Çözünmek TDK'de; "parçalanmak", "açığa çıkmak" ve "dağılmak" anlamlarıyla kullanılan bir sözcüktür. TDK sözlüklerinde, çözünmek sözcüğünün üç farklı anlamı bulunmaktadır:

1. Parçalanmak: Bir şeyin, parçalara ayrılması anlamına gelir. Örneğin, "su çözündü" ifadesi; suyun damlalara ayrılması anlamına gelir.

2. Açığa çıkmak: Bir şeyin, önce gizli olan veya bilinmeyen bir durumun, ortaya çıkması veya açığa çıkması anlamına gelir. Örneğin, "kim olduğu çözündü" ifadesi; bir kişinin kim olduğunun anlaşılması anlamına gelir.

3. Dağılmak: Bir şeyin, parçalara ayrılmış halde dağılması anlamına gelir. Örneğin, "gaz çözündü" ifadesi; gazın parçalara ayrılmış halde dağılması anlamına gelir.

Çözünmek Sözcüğünün Kullanımı

Çözünmek, sözcüğünün anlamına bağlı olarak farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin, parçalanmak anlamında kullanıldığında; "su çözündü" gibi bir cümle kurulabilir. Açığa çıkmak anlamında kullanıldığında; "kim olduğu çözündü" gibi bir cümle kurulabilir. Dağılmak anlamında kullanıldığında; "gaz çözündü" gibi bir cümle kurulabilir.

Sonuç

Çözünmek TDK ne demek? sorusu, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan çözünmek sözcüğünün; parçalanmak, açığa çıkmak ve dağılmak anlamlarının açıklanmasına yöneliktir. Çözünmek, sözcüğünün anlamına bağlı olarak farklı şekillerde kullanılabilir.