Çun ne demek TDK

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba,

TDK hakkında bilgili olanlardan yardım istiyorum. Ben Çun ne demek TDK sorusunu sordum çünkü bu konu hakkında pek fazla bilgim yok. Herhangi bir kaynakta ya da TDK sözlüğünde çun ne demek sorusunun cevabını aramaya çalışsam bile, bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var. Lütfen, konu hakkında bilginizi ya da araştırmalarınızı paylaşın ve bana yardımcı olur musunuz? TDK hakkında çun ne demek sorusuna cevabınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

KumDansı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Çun Ne Demek TDK

Çun kelimesi Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde "küçük kuş" anlamına gelen bir sözcük olarak tanımlanmaktadır. Küçük kuşlar genellikle kemirgenlerin yavruları olan küçük kuşlar olmakla beraber, bazı özellikleri olan diğer kuşlar da çun olarak bilinir. Çun'un sözlük anlamına göre, küçük, hafif, dikkatli, özenli, zarif, güzel sesli ve çabuk uçan kuşlar anlaşılmaktadır.

Çun Sözcüğünün Etimolojik Kökeni

Çun kelimesi, Türkçenin Proto-Türkçe kökeninden gelen çöpü kelimesinin kökünden türemiştir. Proto-Türkçe çöpü kelimesi, hafif, dikkatli, özenli, zarif ve güzel sesli kuşlar anlamına gelen çun sözcüğünün kökenidir. Bu sözcük, Türkçeye girmesiyle birlikte çun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çun Kelimesinin Kullanımının Genel Özellikleri

Çun kelimesi, genellikle çocukların kullandığı bir sözcüktür. Çun kelimesi, çocukların küçük kuşların oynayabilecekleri, bakabilecekleri ve besleyebilecekleri güzel bir hayvan olduğunu ifade etmek için kullandıkları bir sözcüktür. Çun kelimesi, aynı zamanda, küçük, hafif, dikkatli, özenli, zarif, güzel sesli ve çabuk uçan kuşların tanımında da kullanılmaktadır.

Sonuç

Çun kelimesi TDK sözlüğünde, küçük, hafif, dikkatli, özenli, zarif, güzel sesli ve çabuk uçan kuşlar anlamlarına gelen bir sözcüktür. Çun kelimesi, aynı zamanda çocukların kullandığı bir sözcüktür. Kelime, küçük kuşların tanımında da kullanılmaktadır.