Deli dolu nasıl yazılır TDK

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba arkadaşlar! Deli dolu nasıl yazılır TDK tarafından? İlgili konu hakkında yardımlarınız bana çok işime yarayacak. Konu hakkında, TDK'nın belirttiği kurallara göre deli dolu nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bilgili arkadaşlarımın desteğiyle bu konuda daha iyi anlayabilirim. Bu konu hakkında yardım edebilecek arkadaşlarımın paylaşımlarını ve fikirlerini çok bekliyorum. İçtenlikle teşekkür ederim.

MaviGöçer

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
22
0
0
Deli dolu Nasıl Yazılır TDK Hakkında Kapsamlı Bir Makale

Deli dolu, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından "şaşkına dönmüş, çılgına dönmüş" olarak tanımlanmaktadır. Deli dolu, hüzünlü, kötümser, kederli, kızgın, üzgün veya mutsuz olan kişileri tanımlar. Ayrıca, deli dolu kalıplı davranış şekilleri de içerir. Deli dolu, kişilerin, konuşmalarının veya davranışlarının kişilerin kendileriyle veya kişilerin diğerleriyle etkileşiminde dikkat çekici, ürkütücü veya dikkat çekici olmasına neden olabilir.

Deli dolu Nasıl Tanımlanır?

Deli dolu, TDK tarafından, "şaşkına dönmüş, çılgına dönmüş" olarak tanımlanmaktadır. Deli dolu, çok farklı hisleri ve davranışları içerebilir. Bu hisler arasında, hüzünlü, kötümser, kederli, kızgın, üzgün veya mutsuz olmak da olabilir. Deli dolu aynı zamanda kişinin kendisiyle veya diğerleriyle etkileşiminde dikkat çekici, ürkütücü veya dikkat çekici olmasına neden olabilir.

Deli dolu Davranışları Nasıl Tanımlanır?

Deli dolu davranışlar genellikle ciddi ve sürekli olarak aniden ortaya çıksa da, her zaman kontrol edilebilir. Kişinin deli dolu davranışları, kişinin aniden öfkelenmesi, aşırı üzülmesi, duygusal aşınma, çabuk öfkelenmesi, çabuk üzülmesi veya çok fazla konuşması olabilir. Deli dolu davranışlar genellikle normal davranışların ötesinde veya dikkat çekici olabilir.

Deli dolu Kişiler Nasıl Yaklaşılmalı?

Deli dolu kişilere yaklaşımda, öncelikle kişinin deli dolu davranışlarını anlamaya çalışılmalı ve konuşmalarının yanıtlanmasında özen gösterilmelidir. Deli dolu kişilere karşı anlayış göstermek ve onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Deli dolu kişilere karşı sabırlı olmak, onları dinlemek ve konuşmak için teşvik etmek çok önemlidir. Ayrıca, onların duygularından anlamaya çalışmak ve onlara yardım etmeye çalışmak da önemlidir.

Anahtar Kelimeler: Deli dolu, TDK, Şaşkına dönmüş, Çılgına dönmüş, Hüzünlü, Kötümser, Davranışlar, Tanımlama, Yaklaşım.