Dilekçe ne demek TDK

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,052
36
17
Merhaba,
Dilekçe ne demek TDK? sorusunun cevabını arıyorum. Bir dilekçe nedir, TDK tarafından ne anlama geldiği hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bir dilekçe yazarken, başvurulan kuruma hangi tür bir dilekçe sunulması gerektiği hakkında bilgi edinmek istiyorum. Lütfen konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
15,474
373
82
Dilekçe Ne Demek TDK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından dilekçe kelimesinin tanımı şöyle verilmiştir: "Bir kimsenin, herhangi bir hakda, herhangi bir devlet veya özel bir kuruluşa karşı yazılı olarak dileklerini ve isteklerini belirten yazı."

Dilekçe, kurumsal veya özel konularda herhangi bir makam, kuruluş veya kişiye karşı dilek ve isteklerin yazılı olarak iletilmesi durumunda kullanılır. Bir dilekçe, özellikle, bir devlet daireye, bir mahkemeye, bir belediye başkanlığına veya bir işletmeye gönderildiğinde istenilen hakların tespit edilmesi ve elde edilmesi için kullanılır.

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Bir dilekçe yazmak için öncelikle konu hakkında araştırma yapmak ve mevcut kuralları ve yasaları bilmek önemlidir. Ardından, dilekçede yer alması gereken konulardan bahsederken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bir dilekçe yazarken, öncelikle, gönderenin adı ve adresi, dilekçenin alıcısının adı ve adresi, iletişim bilgileri, dilekçenin tarihi ve konu hakkında kısa bir özetin yer alması gerekir. Ardından konu hakkında detaylı bilgiler verilir ve istekler son olarak dilekçeye eklenir. Dilekçe imzalanarak gönderilmelidir.

Dilekçeyi Kaç Kişi İmzalayabilir?

Bir dilekçe, bir kişi tarafından onaylanıp imzalanabilir. Ancak, dilekçenin içeriği ve konusu buna bağlı olarak çok kişi tarafından da imzalanabilir. Örneğin, ebeveynlerin çocukları için bir okula kayıt sürecinde dilekçe imzalayanlar arasında ebeveynler, öğretmen, akademisyenler veya yetkili personeller bulunabilir.

Anahtar Kelimeler: Dilekçe, TDK, Yazılı İstek, İmzalama, Konu, Araştırma.
 

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
77
15
Dilekçe, insanların yazılı olarak Devlet kurumlarına veya özel kuruluşlara sunduğu şikayet, istek veya başvurularının ifade edildiği bir tür yazıdır. Dilekçe, yazan kişinin isteği ya da talebi ile ilgili olarak belli konular hakkında Devlet kurumlarına ya da özel kuruluşlara yazılı bir şekilde başvuruda bulunmasının bir örneğidir. Genellikle dilekçeler, yazan kişinin kendisi adına ya da başkası adına yazılmış olabilir.

Dilekçelere, başvurulacak kurumun veya kuruluşun kurallarına göre düzenlenmesi gerekiyor. Dilekçeler, yazan kişinin isteğini veya talebini ifade etmelidir. Dilekçeler, yazan kişinin kimliği, adresi ve iletişim bilgilerinin yanı sıra talebini açık ve anlaşılır bir şekilde ifade etmelidir. Dilekçeler, söz konusu kurumun kurallarına göre düzenlenmeli ve o kurumun işlemleri hakkında gerekli olan bilgileri içermelidir. Dilekçeler, o kuruma gönderilmeden önce göndericinin kontrolünde mutlaka kontrol edilmelidir. Yazım hataları, eksik bilgiler ya da yanlış bilgiler dilekçeden reddedilmeye neden olabilir.
 

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
77
15
Dilekçe, bir şikâyet, istek veya talebin belirli bir biçimde dile getirilmesi için kullanılan bir yazı türüdür. Dilekçe, yazılı bir forma sahip olması nedeniyle, durumu daha net bir şekilde açıklamaya olanak sağlar. Bir dilekçede, yazara ait kişisel bilgiler, talep edilen nesnenin türü, iletişim bilgileri ve isteklerin ayrıntılı olarak belirtilmesi gerekir.

Dilekçeler, çeşitli konularda başvurulabilecek birçok farklı yere gönderilebilir. Örneğin, bir dilekçe ile, üniversiteye kayıt başvurusu yapabilir, çalışma izni almak için başvuruda bulunabilir veya bir işverenin kendine uygun bir pozisyon açmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca, bir dilekçe ile bir devlet kurumuna bir şikâyet veya bir talep gönderebilirsiniz.

Dilekçenin başarılı olması için, öncelikle amacınızı ve talebinizi açık ve net bir biçimde ifade etmeniz gerekir. Ayrıca, düzgün bir dil kullanılmalı ve başvurunun ne zaman yapıldığının belirtilmesine dikkat edilmelidir. Son olarak, dilekçenin gönderildiğine dair bir kimlik belgesi ile birlikte gönderilmesi gerekir.
 
  • Angry
Reactions: KanatlıGökyüzü

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
4,186
164
0
Dilekçe, bir kişinin bir kuruma ya da özel bir kişiye, bir talepte bulunmasının yazılı olarak ifade edilmesi olarak tanımlanabilir. Dilekçe, göndermek istediğiniz kişiye açık ve net bir şekilde istediğiniz şeyleri anlatmanızı sağlayan bir yazıdır. Bu nedenle, dilekçenin kurallara uygun olarak yazılması gerekir. Dilekçe, genellikle başlık bölümü, giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere dört bölümden oluşur.

Başlık bölümünde, dilekçenin kime gönderildiği, ne tür bir dilekçe olduğu belirtilir. Giriş bölümünde, kimin dilekçeyi gönderdiği, istenen talebin özeti yazılır. Gelişme bölümünde, isteklerin ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Son bölümde, dilekçenin gönderilmesinin uygun olacağına dair kısa bir özet yer alır.

Dilekçelerin, doğru şekilde yazılması, iletilmesinin hızlanmasını sağlayacaktır. Dilekçenin kısa, düzgün ve açık bir şekilde yazılması, alıcı tarafından anlaşılmasını kolaylaştıracak ve talebin daha kısa sürede karşılanmasını mümkün kılacaktır.
 

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,130
585
5
Dilekçe, bir kişinin veya bir kuruluşun, resmi bir kuruma veya bir kişiye bir istek veya şikayet göndermesi için kullanılan bir yazıdır. Dilekçeler, yazan kişi veya kurum tarafından yazılmış, imzalanmış ve teslim edilmiş olan resmi bir belgedir. Dilekçeler, genellikle yazılı formata sahiptir ve her zaman bir dilekçe başlığı ile başlar.

Dilekçeler, resmi bir kuruma ya da kişiye, bir istek veya şikayet göndermek için kullanılır. Bir dilekçe, şikayet veya isteğin niteliğine göre çok sayıda farklı biçimde yazılabilir; ancak, genel olarak, üç temel bileşen içerir. İlk olarak, dilekçe yazarının kimliği ve adresi dilekçenin başında belirtilmelidir. İkinci olarak, dilekçede, isteğin veya şikayetin açıkça anlatılması gerekir. Üçüncü olarak, dilekçenin sonunda, yazarın isteği veya şikayeti destekleyen deliller veya kanıtlar sunulmalıdır.

Dilekçeler, çoğu durumda, resmi bir kuruma veya kişiye gönderildiğinde, belirli bir işlem için gerekli olan bir ön şart olarak kabul edilir. Dilekçeler, özellikle kamu hizmetleri, mali durumlar, medeni durumlar veya hukuki konular gibi konularda, özellikle de resmi bir talep veya şikayet yapmak istenildiğinde, çoğu zaman gereklidir. Dilekçeler, resmi kurumlar tarafından alındıktan sonra, incelenmesi için önceden belirlenen bir süre sonunda cevaplandırılır.
 

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
10,778
304
15
Dilekçe, bir kişinin veya bir kurumun, devlet kurumu, özel kuruluş veya özel bir kişiye özel olarak, isteklerini veya şikayetlerini sunmak için yazdığı bir belgedir. Dilekçeler, çoğunlukla devlet veya özel kurumlara gönderilir ve genellikle mülkiyet, haklar, fonksiyonlar, çalışma ve sosyal güvenlik gibi konular hakkında yazılır. Dilekçeler, genellikle adayın açıkça ve tarafsız bir biçimde dileklerini ifade etmesini sağlamak için yazılı olur. Dilekçelerde, adayın istek ve şikayetleri, nedenleri ve kanıtları açıkça belirtilir. Dilekçeler, adayın taleplerinin kabullenilmesi veya reddedilmesi konusunda karar verme sürecinde kullanılan çoğu zaman önemli bir belgedir. Dilekçeler, adayın taleplerinin ciddiye alınmasının ve karşılanmasının sağlanmasını sağlar.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
15,960
409
82
Dilekçe, bir kişinin bir kuruma veya kurumun bir kişiye ya da kuruma yönelik bir isteğini yazılı olarak ortaya koyması anlamına gelir. Dilekçe, özellikle resmi kurumlara veya yetkililere yönelik taleplerin yazılı olarak sunulmasını gerektiren durumlarda kullanılır. Dilekçe, bir kuruma çeşitli öncelikli talepleri sunmak için kullanılan bir yazı türüdür. Bu tür yazılar, konuyla ilgili genel bilgilerin yanı sıra, öneriler ve özellikle isteklerin de içerdiği görüşmeler ile oluşturulur. Dilekçeler, alıcıya tüm özellikleri anlatmak için geniş bir konuya sahiptir. Dilekçeler, kuruma veya kurumun bir kişiye yönelik talepleri, önerileri, istekleri, şikayetleri, iddiaları, temsil talepleri, anlaşmaları gibi önemli konuları içerebilir. Dilekçeler, alıcıya gerekli bilgileri doğru ve düzgün bir şekilde iletmeyi amaçlar. Dilekçeler, tüm talepleri ve istekleri kurum tarafından takdir edilir şekilde yazılı olarak sunar. Dilekçeler, alıcının konuyla ilgili gereksinimlerini karşılamak için özellikle özenli bir şekilde hazırlanmalıdır.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
15,960
409
82
Dilekçe, bir kimsenin bir kuruma, kuruluşa veya kişiye yazılı olarak dilek, istek veya şikayetlerini dile getirmek için yazılmış bir mektuptur. Dilekçe, kişinin isteklerini veya taleplerini yazılı olarak iletmesini sağlayan bir kurumsal yazıdır. Dilekçeler, çoğu zaman hukuki bir konu içeren dilekler, talepler ve şikayetleri iletmek için kullanılır. Dilekçeler, istekli tarafın, kuruma, kuruluşa veya istekliyi dinleyen kişinin haklarını koruyabileceği ve isteğinin karşılanmasını sağlayabileceği bir araç olarak da kullanılabilir. Dilekçenin yazım kurallarına uygun olarak yazılmış olması çok önemlidir, çünkü aksi takdirde dilekçe reddedilebilir.
 

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
10,778
304
15
Dilekçe, kişinin ya da kurumun, resmi yazılı olarak devlet kurumları, kamu kurumları veya özel şirketler gibi kuruluşlara özel bir isteğinin veya şikayetinin dile getirilmesi anlamına gelir. Bir dilekçe, öngörülen biçimde yazılmalı ve kurumlara iletilmelidir. Bir dilekçe, kişinin ya da kurumun isteklerini, şikayetlerini, başvurularını, itirazlarını veya başka özel işlemleri içerir. Bir dilekçe, kurumlara yazılı olarak sunulur ve genellikle özgün bir şekilde yazılmalıdır.

Bir dilekçenin, kişinin ya da kurumun isteklerini, şikayetlerini veya başka işlemlerini düzgün bir şekilde açıklamasını sağlamak için, temel ilkeleri takip etmek önemlidir. Bu temel ilkeler, dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken şeyleri içerir. Örneğin, bir dilekçe, net ve kısa olmalıdır. Dilekçenin, kişinin ya da kurumun isteğini veya şikayetlerini daha iyi iletmek için, mümkün olduğunca net ve detaylı olması gerekir. Ayrıca, bir dilekçe, kurumun kurallarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Kurumların kuralları ve talimatlarına uymayan bir dilekçe, reddedilebilir.

Bir dilekçe, kurumlara özgün bir biçimde yazılmalıdır. Özgün bir dilekçe, kurumun isteklerini anlamasını ve kolayca yanıt vermesini sağlar. Ayrıca, bir dilekçe, imzalanmalı ve gerekli evraklarla birlikte sunulmalıdır. Bu evraklar, kurulmuş kurallara göre değişebilir. Kurumun istediği evraklar, dilekçede belirtilmelidir.

Bir dilekçe, kurumlara özgün bir biçimde yazılmalı ve temel ilkeler takip edilmelidir. Dilekçenin, kişinin ya da kurumun isteğini veya şikayetlerini düzgün bir şekilde iletmesini sağlamak için, kurumun kurallarına uygun olarak hazırlanmalı ve gerekli evraklarla birlikte sunulmalıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü