Dolmakalem nasıl yazılır TDK

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Dolmakalem nasıl yazılır TDK hakkında bilgi edinmek istiyorum. Daha önce hiç dolmakalem kullanmadım ve TDK çerçevesinde nasıl yazılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen, bu konuda önerilerinizi, ipuçlarını ve kullanışlı bilgilerinizi paylaşın. Çok memnun olurum.

Bir dolmakalem kullanacağım zaman, nereden başlamam gerektiğini, kalem nasıl tutulması gerektiğini ve hangi hareketlerin kullanılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Özellikle hangi fontların ve kaleme nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında detaylı bilgiler almak istiyorum.

Güzel yazılar yazmak ve TDK'ya göre dolmakalem yazmak için bilgi edinmek istiyorum. Lütfen, bu konuda kullanışlı bilgiler veren biri varsa yardım edebilir mi?

Teşekkürler.

RenkliTablo

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
0
0
Dolmakalem Yazımı Nasıl Yapılır?

Dolmakalem yazımı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenen kurallara göre yazılan yazı türüdür. Dolmakalem yazısının amacı, düzgün bir Türkçe kullanımının sağlanmasını, okuyucunun rahat anlayabileceği biçimde ifade edilen bir metin üretmektir. Dolmakalem yazımı, sözcüklerin hecelerine göre yazılır. Türk Dil Kurumu, dolmakalem yazımına dair ayrıntılı kurallar belirlemiştir.

Dolmakalem Yazımının Temel Kuralları

1. Her sözcük, hecelerine göre yazılmalıdır.

2. Sözcüklerin sonunda bulunan ünlüler, hecelerin sonunda bulunmamalıdır.

3. Başındaki ünsüzler, hece başına alınmalıdır.

4. Sözcüklerin başındaki ünlüler, hece başına alınmadan yazılmalıdır.

5. Sözcüklerin sonunda bulunan ünsüzler, hece sonuna alınmalıdır.

6. Sözcüklerin sonunda bulunan çift ünlüler, hece başına alınmalıdır.

7. Sözcüklerin sonunda bulunan üçüncü ünlü, hece başına alınmadan yazılmalıdır.

8. Heceler arasındaki boşluk, hecenin sonunda bulunan ünlünün sayısına göre ayarlanmalıdır.

Dolmakalem Yazımının Önemi

Dolmakalem yazısı, düzgün bir Türkçe kullanımının sağlanması ve okuyucunun anlayabileceği biçimde ifade edilmiş metinler üretmek amacıyla kullanılır. Dolmakalem yazımı, yazılan metinlerin okunabilirliğini arttıracak ve okurun dikkatini çekecek şekilde düzenlenmesini sağlar. Dolmakalem yazımı, okurun sözcüklerin anlamlarını kolayca anlayabilmesi ve okuduğu metnin anlaşılır olmasını sağlar. Dolmakalem yazımı, yazarların çoğu zaman kullanmadıkları sözcükleri kullanmalarını ve kullandıkları sözcüklerin anlamlarını netleştirmelerini sağlar.