Dünyada ilk internet kimin tarafından kullanıldı

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,

Dünyada ilk internet nasıl kullanıldı? Bu soru beni çok ilgilendiriyor. Umarım yardımcı olabilirim. 1970'lerin sonunda ARPANET olarak bilinen ilk genel kullanıma açık internet ağı, ABD Hükümeti tarafından yönetilen ve üniversite, araştırma laboratuvarları ve diğer kuruluşlara bağlanmıştır. ARPANET, çevrimiçi olarak mesaj göndermeyi ve dosya paylaşmayı mümkün kılan ilk internet protokolü olan TCP / IP'yi kullandı. ARPANET, 1990'ların ortalarına kadar güvenilir bir internet hizmeti olarak kullanıldı. ARPANET'in kullanılmasıyla, internetin hızlı bir şekilde gelişmesine ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasına yardımcı oldu. Şimdi, internet üzerinden birçok farklı şey yapabilirsiniz. İnterneti, öğrenme, araştırma, iletişim, online alışveriş, eğlence ve daha fazlası için kullanıyoruz.

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur. Bana daha fazla bilgi verebilir misiniz? ARPANET'in kullanımının internetin nihai gelişmesine nasıl katkıda bulunduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Teşekkürler.
 
  • Haha
Reactions: Sude

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,751
1,256
112
Dünyada İlk İnternet Kullanıcısı Kimdi?

Dünyada İlk İnternet Kullanıcısı Dünyanın her yerinden insanlar tarafından kullanılan internetin çok eski tarihli bir geçmişi var. İnternetin ilk kullanıcısı, 1969 yılında ABD'de bulunan ARPANET aracılığıyla bağlanan ilk bilgisayar kullanıcısı olan Charley Kline'dir.

İnternetin Tarihçesi

ARPANET ve İlk İnternet Kullanıcısı İnternetin tarihçesine baktığımızda, ilk olarak ARPANET'in kurulduğunu görürüz. ARPANET, 1969 yılında Amerikan Ordusu tarafından desteklenen bir araştırma projesidir. Bu proje, insanların bilgisayarlar aracılığıyla bağlanmasını ve verileri değiştirmesini mümkün kılmak üzere tasarlanmıştır. ARPANET'in ilk kullanıcısı, 1969 yılında UCLA (Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles)'dan Charley Kline'dir. Charley Kline, ARPANET'in Stanford Üniversitesi'ndeki bilgisayara bağlanmak için bir mesaj göndermeyi başardı. Kline, birkaç teknik sorunla başa çıkmasına rağmen, bağlantı başarıyla gerçekleşti.

ARPANET ve İnternetin Arasındaki Farklar

ARPANET ve İnternet Farkları ARPANET, ilk internet kullanıcısı olan Charley Kline tarafından kurulmuş olsa da, ARPANET ve internet arasında önemli farklar vardır. ARPANET, özellikle Amerikan Ordusu tarafından finanse edilen bir araştırma projesi olarak tasarlanmış ve deneysel amaçlar için kullanılmıştır. Aynı zamanda, ARPANET, özellikle bilgisayar alanında çalışan uzmanlar tarafından kullanılmıştır. İnternet ise, ARPANET'in geliştirilmesiyle ortaya çıktı ve herkesin kullanabileceği bir ağ haline geldi. İnternet, ARPANET'in çok daha geniş bir kapsama alanına sahip olduğu ve herkesin kullanabileceği bir ağ haline geldi.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü