Dünyada ilk internet kimin tarafından ne zaman kullanılmıştır

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

Dünyada ilk internet kimin tarafından ne zaman kullanılmıştır? sorusunu çözebilmem için yardıma ihtiyacım var. Bu konuda bilgim ve araştırmalarım yetersiz kalıyor. İnternetin tarihçesine kısaca bir göz atmak istiyorum. Bu arada, internetin ne zaman kullanılmaya başlandığına dair tarihsel bir kayıt olup olmadığını da merak ediyorum.

İnternetin tarihçesini çözmek için ne gibi kaynaklar kullanabilirim? Bilenlerin yardımına ihtiyacım var. Bilgi ve ipuçlarınızı önemsiyorum. Lütfen, dünyada ilk internet kimin tarafından ne zaman kullanılmıştır? sorusuna cevap vermeye yardım edin.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Dünyada İlk Internet: Kim, Ne Zaman ve Nasıl Kullanıldı?

Dünyada internetin kullanımının başlangıcının ne zaman olduğu bilinmez; fakat çoğu insan, Aralık 1969 yılında ABD Ulusal Ağı (ARPANET) tarafından geliştirilen ve kullanılmaya başlanan sistemi dünyada ilk internet olarak kabul eder. ARPANET, Amerikan Ordusu tarafından desteklenen bir araştırma projesi olarak başlatılmıştı.

ARPANET: ABD Ordusu Desteğiyle Başlatılan Proje

ARPANET projesi, Amerikan Ordusu tarafından desteklenen bir çalışma olarak başlatıldı. Projenin amacı, verilere erişimin hızlanması ve güvenliğinin sağlanmasıydı. Aralık 1969'da, ARPANET'in ilk bağlantısının kurulmasıyla, dünyada ilk internet kullanımına başladı. ARPANET, Stanford, Kaliforniya Üniversitesi, UCLA ve UC Santa Barbara arasındaki ilk bağlantıydı.

ARPANET'in İlk Kullanıcıları

ARPANET'in ilk kullanıcıları, ABD Ordusu tarafından desteklenen çalışmaya dahil olan araştırmacılar, bilgisayar programcıları ve donanma araştırmacılarıydı. ARPANET, 1969 yılında kurulan ilk bağlantıyla, internetin kullanımına dünyada başlanmış oldu.

ARPANET'in Sonuçları

ARPANET, internetin kullanımının dünyada başlamasına olanak veren ilk bağlantıydı. ARPANET'in kullanımı, internete giden yolu açtı. ARPANET sonrasında, internetin dünya çapında kullanılmasına olanak sağlayan çok sayıda protokol geliştirildi.

Sonuç

Dünyada ilk internet kullanımı, Aralık 1969'da ABD Ulusal Ağı (ARPANET) tarafından geliştirilen sistemle başlatıldı. ARPANET'in ilk kullanıcıları, ABD Ordusu tarafından desteklenen çalışmaya dahil olan araştırmacılar, bilgisayar programcıları ve donanma araştırmacılarıydı. ARPANET'in kullanımı, internetin dünya çapında kullanılmasına olanak sağlayan çok sayıda protokolün geliştirilmesine olanak sağladı.

Anahtar Kelimeler: Dünyada İlk Internet, ARPANET, ABD Ordusu, Araştırmacılar, Bilgisayar Programcıları, Donanma Araştırmacıları, Internet Kullanımı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)