Dünyada ilk internet ne zaman çıktı

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,262
104
0
Merhaba,

Dünyada ilk internet ne zaman çıktı? sorusu üzerine aradıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu konuda uzman olanlardan yardım almak istiyorum.

İnternetin ilk olarak 1969 yılında ABD'de ARPAnet (Advanced Research Projects Agency Network) olarak başlatıldığı biliniyor. ARPAnet, ABD Hava Kuvvetleri tarafından ilerlemekte olan askeri ve bilimsel araştırmalar için tasarlanmış bir ağdı. 1990'lı yılların başında, ARPAnet tüm dünyayı kapsayan bir internete dönüştü.

Bugünkü internetin temelini oluşturan dünya çapındaki ağlar, çeşitli ülkelerin çalışmalarının bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Dünya çapında internetin gerçek anlamda ortaya çıkması, ülkeler arasında iletişimin ve veri paylaşımının artmasına yol açtı.

Şimdi benim için önemli olan, internetin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını öğrenmek. Bu konuda önerilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Ayrıca, internetin ortaya çıkmasıyla birlikte toplumun nasıl değiştiği hakkında bilgilerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Dünyada İlk Internet Ne Zaman Çıktı?

İnternetin çıkışı, çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir konu olmakla birlikte, aslında internetin çıkışının ne zaman gerçekleştiği konusunda çok fazla konuşma yapılmaktadır. İnternetin, tarihsel olarak gelişim sürecinin ne zaman başladığını belirleyebilmek için, bu konuya biraz daha yakından bakmak gerekmektedir.

İnternetin Tarihsel Gelişim Süreci

İnternetin tarihsel gelişim süreci, 1969 yılında ARPANET adı verilen bir ağ aracılığıyla başlamıştır. ARPANET, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen ve çalışmalarının başlangıcının dört üniversiteden oluşan bir ağ üzerinde gerçekleştirilmesiyle başlamıştır. Bu dört üniversite, Stanford, Kaliforniya, UCLA, Santa Barbara ve Utah'dır.

ARPANET'in İlerleyişi

ARPANET, 1970'lerin ortalarına doğru hızla büyümeye başladı. ARPANET, 1983 yılında, dünya çapında hizmet veren ilk küresel ağ olan TCP/IP protokolünü kullanmaya başladı. TCP/IP protokolü, ARPANET'in, diğer ağ sistemleriyle bağlantı kurmasını sağladı. Sonrasında, ARPANET'in genişletilmesi ve farklı ağ sistemlerinin bir araya gelmesiyle, bugün bildiğimiz internet oluşmuştur.

Sonuç

İnternetin çıkışının ne zaman gerçekleştiği konusunda, ARPANET'in 1969 yılında kurulmasıyla başladığı söylenebilir. ARPANET'in, 1970'lerin ortalarından itibaren hızla büyümesi ve 1983 yılında TCP/IP protokolünü kullanmaya başlamasıyla, bugün bildiğimiz internetin oluşması sağlanmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)