Dünyanın en kalabalik ülkesi neresi

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba herkese!
Dünyanın en kalabalik ülkesi neresi? sorusunu soruyorum. Çok merak ediyorum. Bilgim var ama emin olmak istiyorum. Yapılan araştırmalara göre bu konuda en çok öne çıkan ülke Çin. Ancak orada yaşanan özellikle son dönemdeki nüfus artışının dünyadaki en kalabalık ülke olup olmadığı konusunda kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen tecrübelerinizi ve güncel araştırmaların sonuçlarını paylaşın. Çok memnun olurum.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Neresi?

Dünya nüfusunun büyük bir bölümünün yaşadığı en kalabalık ülke neresidir? Günümüzde, dünya nüfusu yaklaşık 7.5 milyar ve bu nüfusun %56'lik kısmının yaşadığı ülke Çin olarak bilinmektedir.

Çin, nüfusu 1.4 milyar olan dünyanın en kalabalık ülkesidir. Ülkenin nüfusu, ülke sınırlarının dışında yaşayanlar dahil edildiğinde, yaklaşık 1.5 milyar. Ülkenin kalabalık olmasının nedeni, uzun süredir devam eden göç hareketleridir. Çin'deki nüfus artışının diğer nedenleri; çoğunlukla tek çocuk politikası, çok düşük doğum oranı, kalabalık şehirler ve gelişmeye yönelik çalışmalardır.

Çin Nüfusu Bakımından Dünyada İkinciliği Paylaşmaktadır?

İkinci sırada Hindistan gelmektedir. Hindistan nüfusu 1.3 milyar olup, Çin ile kıyaslandığında, nüfusun %17'si oranındadır. Hindistan nüfusu, ülke sınırları içinde yaşayanlar dahil edildiğinde, yaklaşık 1.3 milyar. Hindistan'da nüfusun artmasının nedenleri, nüfus artışının düşük olduğu bazı bölgelerin nüfus artışının yüksek olduğu bölgelere göç hareketleri, fakir ailelerin çok çocuk doğurması gibi ekonomik ve sosyal faktörlerdir. Ülkede ayrıca şehirleşme, gelişmeye yönelik çalışmalar ve çok düşük doğum oranının da etkisi vardır.

Dünyanın Diğer Büyük Ülkeleri

Dünyanın diğer büyük ülkeleri arasında; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya, Endonezya, Nijerya, Pakistan, Rusya Federasyonu ve Hindistan bulunmaktadır. ABD nüfusu 330 milyon, Brezilya nüfusu 209 milyon, Endonezya nüfusu 270 milyon, Nijerya nüfusu 200 milyon, Pakistan nüfusu 216 milyon, Rusya Federasyonu nüfusu 144 milyon ve Hindistan nüfusu 1.3 milyon olarak bilinmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak, Çin dünyanın en kalabalık ülkesidir. Ülkenin nüfusu 1.4 milyar olarak bilinmektedir. Hindistan ise Çin ile kıyaslandığında, nüfusun %17'si oranındadır. Dünyanın diğer büyük ülkeleri arasında ABD, Brezilya, Endonezya, Nijerya, Pakistan, Rusya Federasyonu ve Hindistan bulunmaktadır. Çin'in dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının nedenleri arasında; uzun süredir devam eden göç hareketleri, tek çocuk politikası, çok düşük doğum oranı, kalabalık şehirler ve gelişmeye yönelik çalışmalar gibi faktörler söz konusudur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)