Dünyanın en uzun boylu kimdir

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba,

Dünyanın en uzun boylu kişisi kimdir? Bilenler varsa, lütfen yardım edin. İlgili bilgileri öğrenmek için çok çabalıyorum. Birkaç kaynakta okuduğuma göre, 2013 yılında dünyanın en uzun boylu insanı olan Sultan Kösen’in 2.51 metre uzunluğunda olduğunu okudum. Ancak, bu bilgiye kesin olarak inanmak istemiyorum, çünkü bu kadar uzun bir boyun olması gerçekten zor.

Dünyanın en uzun boylu kişisini öğrenmek için her türlü yardıma ihtiyacım var. Yapabilecekleri en iyi şey, güvenilir kaynakların linklerini vererek bana yardımcı olmak olurdu. Ayrıca, eğer konuyla ilgili başka bilgileriniz varsa, lütfen paylaşın.

Çok teşekkürler.

• Like
  • Love
Reactions: Nil and Funda

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
Dünyanın En Uzun Boylu Kimdir?

Dünyanın en uzun boylu kişisi şimdiye kadar keşfedilen insanlar arasında Sultan Kösen'dir. Sultan Kösen Türkiye'de yaşayan bir kişi olarak dünyanın en uzun boylu kişisi olarak bilinmektedir. Sultan Kösen'in boyu 2010 yılında ölçülen 8 ft 2.8 inç (2.51 m) olarak kayıtlara geçmiştir.

Sultan Kösen Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sultan Kösen, Türkiye'nin Mardin kentinde 1982 yılında doğmuştur. Beş yaşına kadar normal bir boya sahipti ancak oradan sonra hızla büyümeye başladı. 18 yaşına kadar boyu 8 ft 2.8 inç'e ulaştı ve Guinness Rekorlar Kitabı'na kayıtlara geçti. O zamandan beri, Sultan Kösen dünyanın en uzun boylu kişisi olarak biliniyor.

Sultan Kösen'in Boyunun Nedeni

Uzmanlar Sultan Kösen'in boyunun nedenini tam olarak kestiremedi. Büyük olasılıkla bu durum, hormonlarının normal değerlerin çok üzerinde olmasından kaynaklanmaktadır. Sultan Kösen'in bu rahatsızlığının adı 'pitüiter akromegalik hiperplazi'dir. Bu rahatsızlık genetik olarak taşınır ve bir kişinin boyu hızla büyümesine neden olur.

Sultan Kösen'in Yaşamı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sultan Kösen, 2010'da İstanbul'daki bir hastanede tedavi gördükten sonra Türkiye'ye geri döndü. Şu anda, Mardin'de yaşamakta ve sosyal medya hesabı aracılığıyla çevresiyle iletişim halinde olmaktadır. Daha önce, Sultan Kösen, İstanbul'daki bir spor okulunda basketbol oynamayı denedi ancak uzun boyu nedeniyle bu proje başarısız oldu. O zamandan beri, Sultan Kösen büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Anahtar Kelimeler: Sultan Kösen, Dünyanın En Uzun Boylu Kimdir, Pitüiter Akromegalik Hiperplazi, Mardin, Türkiye.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)