Dünyanın en yüksek barajı hangisi

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba arkadaşlar,

Dünyanın en yüksek barajı hangisi? merak ediyorum. Bu konu hakkında yardım almak istiyorum. Arama motorlarında aradım ama kesin bir cevap bulamadım. Acaba bu konuda deneyimli olan biri var mı? İlgili tarih, yer ve özellikleri hakkında bilgi almak istiyorum. Ayrıca, bu barajın neden yüksek olduğunu ve bunun üzerinde yaşayan insanların karşılaştıkları sorunları öğrenmek istiyorum. Bu konuda herhangi bir yardımınız olursa çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,259
1,247
112
Dünyanın En Yüksek Barajı Hangisidir?

Dünya'da barajlar, arkasındaki nehirleri veya gölleri kontrol etmek veya beslemek için inşa edilen büyük su tutma yapılarıdır. Barajlar nehirlerin raporlarını arttırarak ortaya çıkan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür, içme suyu için depolama alanları oluşturur ve yüksek sulama alanlarının oluşturulmasına yardımcı olur.

Dünyanın en yüksek barajı olarak kabul edilen ve İran'ın Gizil Nehri'nin kenarında bulunan Keban Barajı, 574 metre yüksekliğindedir. Keban Barajı, İran'ın üçüncü en büyük barajı olmasının yanı sıra, dünyanın en yüksek barajı olarak da bilinmektedir. Baraj, Erzincan'ın doğusunda bulunan Keban Gölü'ne bağlanmıştır. Baraj, üretilen elektriğin ülkenin çeşitli bölgelerine dağıtımı için tasarlanmıştır.

Keban Barajının Özellikleri

Keban Barajı, İran'ın Gizil Nehri'nin kenarında bulunan ve 574 metre yüksekliğindeki bir betondan yapılmış olan bir barajdır. Baraj, 1973 yılında tamamlanmış ve 1975 yılında faaliyete geçmiştir. Baraj, İran'ın üçüncü en büyük barajı olarak kabul edilmektedir.

Baraj, 119 kilometre uzunluğunda ve aşağı yukarı 25 metre yüksekliğinde bir göl oluşturmaktadır. Baraj, Erzincan ve Elazığ illerine bağlı olan Keban Gölü'ne bağlanmıştır. Güç santrali, yaklaşık 3,3 milyon kilowatt güç üretmektedir.

Keban Barajının Faydaları

Keban Barajı, İran'ın en yüksek barajı olduğu için, çevrede çok sayıda fayda sağlamıştır. Baraj, nehirlerin raporlarını arttırarak ülkenin kuzey ve güney bölgelerine elektrik dağıtımı için enerji üretmektedir. Baraj, aynı zamanda ülkede su depolama alanları oluşturmakta ve yüksek sulama alanlarının oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, insanların çok sayıda balıkçılık alanına erişmesini sağlamıştır.

Keban Barajı, İran'ın enerji kapasitesini arttırmak için önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, barajın kurulmasıyla birlikte çevreye de önemli katkılar sağlamıştır. Baraj, İran'ın kuzey ve güney bölgelerine elektrik dağıtımı için enerji üretmekte, insanların çok sayıda balıkçılık alanına erişmesini sağlamakta ve ülkede su depolama alanları oluşturmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)