Düşkün nasıl yazılır TDK

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Merhaba forum üyeleri,

TDK tarafından "düşkün" kelimesinin doğru yazımı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu kelimenin doğru yazımının ne olduğunu ve nereden öğrenebileceğimi anlamak istiyorum. Lütfen yardım edebilecek birileri olsa, çok sevinirim. Bu konuda bilgili olan herkese çok teşekkür ederim.

PusulaRüyası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
72
2
0
TDK'de Düşkün Yazılışı

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından yayımlanan Türkçe sözlükler ve dilde kullanılan terimler, kelimeler ve kavramlar hakkında bilgi içerir. İstanbul'da kurulan TDK, Türkçe'deki kuralları ve diğer konuları araştırır ve yayımlar. TDK, Türkçe'nin sözcüklerini ve yazışma kurallarını kapsamlı olarak inceleyen bir kurumdur.

TDK'de düşkün kelimesinin yazılışı, Düşkün olarak belirtilmiştir. Türk Dil Kurumu'nun sözlüklerinde, düşkün kelimesinin anlamı "verimsiz, güçsüz, iş göremez veya çalışmaz" olarak verilmiştir.

Düşkünün Nitelemesi

Düşkün, bir kişinin ya da hayvanın çalışmazlığından, iş göremezlikten ya da verimsizliğinden ötürü düşkün olarak nitelendirilir. "Düşkün" kelimesi, kullanımı büyük ölçüde kişisel veya hayvani olarak kullanılmaktadır. Düşkün kişi, hayatında başarısızlıklar yaşayan veya hayatının bir kısmını güçsüzlük ve çalışmazlıkla geçiren bir kişi olarak tanımlanır.

Düşkünün Sinonimleri

Düşkün kelimesinin sözlüklerde yer alan sinonimleri «verimsiz», «güçsüz», «iş göremez», «çalışmaz», «sıkıntılı», «tedavi edilemeyen», «iyileşmeyen», «Çalışmama eğiliminde», «çalışmayan», «başarısız», «hazır olmayan» ve «boş» olarak listelenmiştir.

Sonuç

TDK sözlüklerinde, düşkün kelimesinin yazılışı Düşkün olarak belirtilmiştir. Bu kelimenin anlamı, "verimsiz, güçsüz, iş göremez veya çalışmaz" olarak tanımlanmıştır. Düşkün kelimesinin sinonimleri ise "verimsiz", "güçsüz", "iş göremez", "çalışmaz", "sıkıntılı", "tedavi edilemeyen", "iyileşmeyen", "çalışmama eğiliminde", "çalışmayan", "başarısız", "hazır olmayan" ve "boş" olarak listelenmiştir.