Eğitim nedir kaça ayrılır?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Eğitim nedir kaça ayrılır?

Eğitim, insanların bilgi ve becerilerini geliştirerek, toplumda farklı roller üstlenmelerini sağlayan bir süreçtir. Eğitim, insanların hayatları boyunca öğrenme ve gelişme süreçlerini destekler ve toplumların ilerlemesi için temel bir öneme sahiptir. Bu makalede, eğitimin tanımı, farklı türleri ve önemi ele alınacaktır.

Eğitimin Tanımı

Eğitim, bireylerin bilgi, beceri, değerler ve tutumlarını geliştirerek, toplumda farklı roller üstlenmelerini sağlayan bir süreçtir. Eğitim, insanların öğrenme, değişme ve gelişme süreçlerine katkıda bulunur. Eğitim, resmi ve gayri resmi olmak üzere iki türde ayrılmaktadır.

Resmi Eğitim

Resmi eğitim, devlet tarafındanyürütülen ve belirli bir müfredatı olan eğitim sistemidir. Resmi eğitim, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi seviyelerde verilmektedir. Resmi eğitim, bireylere temel okuryazarlık, matematik ve bilim gibi konularda bilgi verirken, aynı zamanda toplumda farklı roller üstlenmelerine yardımcı olacak beceriler de kazandırmaktadır.

Gayri Resmi Eğitim

Gayri resmi eğitim, resmi eğitimin dışında kalan ve genellikle gönüllü olarak gerçekleştirilen eğitim süreçleridir. Bu tür eğitim, öğrencilerin ilgi alanlarına göre tasarlanmış kurslar, seminerler ve atölyeler gibi faaliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Gayri resmi eğitim, öğrencilerin öğrenme sürecinde daha fazla özgürlüğe sahip olmalarını sağlamaktadır.

Eğitimin Türleri

Eğitim, farklı türleri olan bir süreçtir. Bunlar;

1. Formal Eğitim: Resmi eğitim adı altında verilen eğitim türüdür. Okul, kolej veya üniversitelerde verilen eğitim bu tür eğitim olmaktadır.

2. Non-Formal Eğitim: İş yerlerinde verilen eğitim, kurslar, atölyeler, seminerler gibi eğitimler bu tür eğitim olmaktadır.

3. İnformal Eğitim: Bu eğitim türü, günlük hayatta ve sosyal ortamlarda öğrenilen bilgileri kapsamaktadır. Örneğin, arkadaş çevresinde öğrenilen bilgiler, ailelerden öğrenilen bilgiler gibi.

Eğitimin Önemi

Eğitim, bireylerin kişisel ve toplumsal gelişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Eğitim, insanların bilgi ve becerilerini geliştirerek, toplumsal hayatta daha aktif ve üretken olmalarını sağlar. Eğitim, aynı zamanda bireylerin toplumsal hayata uyum sağlamalarına yardımcı olur ve toplumda farklı roller üstlenmelerine olanak tanır.

Eğitim, bireylerin kendi kendilerine yeterli olmalarını sağlar ve özgüvenlerini artırır. Eğitim sayesinde insanlar, kariyerlerinde daha başarılı olma şansı elde ederler ve daha yüksek gelir elde edebilirler. Ayrıca, eğitim, toplumsal sorunlara çözüm bulma ve toplumda değişim yaratma potansiyeli olan bir araçtır.

Sonuç

Eğitim, insanların bilgi ve becerilerini geliştirerek, toplumsal hayatta farklı roller üstlenmelerini sağlayan bir süreçtir. Resmi ve gayri resmi olmak üzere iki farklı türü vardır. Eğitim, insanların kişisel ve toplumsal gelişimleri için önemli bir araçtır ve toplumların ilerlemesi için temel bir öneme sahiptir. Bu nedenle, herkesin eğitim almaya ve öğrenmeye devam etmesi önemlidir.

Kaynaklar

1. UNESCO. (2015). Education for All 2000-2015: Achievements and Challenges. Paris: UNESCO Publishing.
2. OECD. (2019). Education at a Glance 2019: OECD Indicators. Paris: OECD Publishing.
3. World Bank. (2018). World Development Report 2018: Learning to Realize Education’s Promise. Washington, DC: World Bank.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)