Eğitim nedir kısaca tanım?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Eğitim Nedir?

Eğitim, insanların bilgi ve beceri kazanarak kendilerini geliştirmeleri sürecidir. Eğitim, bireyin hayatındaki en önemli unsurlardan biridir ve toplumların geleceği açısından da büyük bir önem taşır. Bu makalede, eğitimin tanımı, önemi, tarihçesi ve çeşitleri ele alınacaktır.

Eğitimin Tanımı

Eğitim, bireylerin belli bir süre boyunca, öğretmenler veya eğitim materyalleri aracılığıyla bilgi ve beceri kazanma sürecidir. Eğitim, bir toplumun kültürünü, değerlerini ve normlarını öğrenmek için de kullanılır. Eğitim, bireylerin yaşamlarını daha iyi anlamalarını ve daha iyi bir gelecek için hazırlanmalarını sağlar.

Eğitimin Önemi

Eğitim, bireylerin kendilerinigeliştirmesi ve toplumda yerlerini alması için önemlidir. Eğitim, insanların hayatları boyunca sürekli öğrenmelerini ve kendilerini yenilemelerini sağlar. Eğitim sayesinde insanlar, iş hayatında daha başarılı olabilir, daha iyi bir kazanç sağlayabilir ve toplumda daha saygın bir konuma gelebilirler.

Eğitim ayrıca, toplumun gelişmesi ve ilerlemesi için de önemlidir. Eğitimli bir toplum, daha fazla teknolojik ve sosyal gelişme sağlayabilir. Eğitimli bireyler, toplumda daha fazla liderlik rolü üstlenebilir, demokratik süreçlere katkıda bulunabilir ve toplumda daha fazla adalet ve eşitlik sağlayabilirler.

Eğitimin Tarihçesi

Eğitim, insanlık tarihi kadar eskidir. İlk eğitim sistemleri, insanların avcılık ve tarım yapma yöntemlerini öğrenmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Daha sonra, antik Yunan ve Roma medeniyetleri döneminde, bilgi ve felsefe öğrenimiyle birlikte eğitim de gelişmiştir.

Orta çağda, kiliseler ve manastırlar eğitim merkezleri haline gelmiştir. İlk okullar, rahiplerin öğrencilere okuma ve yazma öğretmeleriyle ortaya çıkmıştır. Daha sonra, 17. ve 18. yüzyıllarda, aydınlanma hareketi eğitimde büyük bir değişim yaratmıştır. Bu dönemde, okuryazarlık oranı artmış ve modern eğitim sistemi için temeller atılmıştır.

Bugün, eğitim sistemi, dünya genelinde farklı biçimlerde uygulanmaktadır. Her ülkenin eğitim sistemi, kültürüne ve toplumsal ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Eğitim Çeşitleri

1. Temel Eğitim: İlkokul ve ortaokulda verilen eğitimdir. Temel eğitim, bireylere okuma, yazma ve matematik gibi temel becerileri kazandırmayı amaçlar.

2. Ortaöğretim: Lise veya dengi okullarda verilen eğitimdir. Ortaöğretim, bireylere genel kültür, bilim ve sosyal bilimler gibi alanlarda daha derin bilgi sağlar.

3. Yükseköğretim: Üniversiteler ve yüksek okullarda verilen eğitimdir. Yükseköğretim, bireylere mesleki beceriler kazandırmayı amaçlar.

4. Mesleki Eğitim: Meslek okullarında veya işyerlerinde verilen eğitimdir. Mesleki eğitim, bireylere belirli bir meslekte gereken becerileri kazandırmayı amaçlar.

5. Yetişkin Eğitimi: Yaşları ilerlemiş bireylere verilen eğitimdir. Yetişkin eğitimi, bireylerin kariyerlerinde ilerlemelerini sağlar veya yeni bir beceri öğrenmelerine yardımcı olur.

Kaynaklar

Eğitim konusunda yapılan araştırmalar ve eğitim tarihi hakkında bilgi edinmek için birçok kaynak mevcuttur. Bu makalede kullanılan kaynaklar şunlardır:

1. Ozga, J. (2020). Education: A very short introduction. Oxford University Press.

2. UNESCO. (2015). Education for all 2000-2015: Achievements and challenges. UNESCO Publishing.

3. Shavit, Y., & Blossfeld, H. P. (Eds.). (2011). Persistent inequality: Changing educational attainment in thirteen countries. Routledge.

4. Demirbaş, M. (2014). Eğitimde yeni bir bakış açısı: Öğrenen organizasyonlar. Nobel Akademik Yayıncılık.

5. Bilgin, İ. (2008). Eğitim tarihi. Pegem Akademi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)