En çok hangi tarım ürünü yetişir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,869
1,314
112
En Çok Yetişen Tarım Ürünleri

Tarım ürünleri, insanların temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen ürünlerdir. Tarımsal üretimin önemi, her geçen gün artmaktadır. İnsanlar tarım ürünlerini, yiyecek, içecek, giyim, tekstil, ilaçlar, enerji ve diğer ürünler olarak kullanmaktadır. Dünyada en çok yetişen tarım ürünleri arasında, buğday, mısır, pirinç, soya, şeker pancarı, pamuk ve patates bulunmaktadır.

Buğday

Buğday, dünyanın en çok üretilen tarımsal ürünüdür. Dünya genelinde yaklaşık olarak 725 milyon ton buğday üretilmektedir. Buğday, çözünmüş şekilde tüketilmekte veya un haline getirilerek çeşitli yiyeceklere dahil edilmektedir. Buğday, karbonhidrat kaynağı olarak gıda olarak kullanılmaktadır.

Mısır

Mısır, dünyada en çok üretilen ikinci tarım ürünüdür. Dünya çapında yaklaşık olarak 837 milyon ton mısır üretilmektedir. Mısır, peynir, soslar, çerezler, şekerlemeler ve içeceklerde kullanılmaktadır. Mısır, karbonhidrat ve protein kaynağı olarak gıda olarak kullanılmaktadır.

Pirinç

Pirinç, dünyada en çok üretilen üçüncü tarım ürünüdür. Dünya çapında yaklaşık olarak 715 milyon ton pirinç üretilmektedir. Pirinç, çorbalar, pilavlar, tatlılar ve diğer yiyeceklerde kullanılmaktadır. Pirinç, karbonhidrat ve protein kaynağı olarak gıda olarak kullanılmaktadır.

Soya

Soya, dünyada en çok üretilen dördüncü tarım ürünüdür. Dünya çapında yaklaşık olarak 360 milyon ton soya üretilmektedir. Soya, soslar, tahıllar, yemekler ve diğer yiyeceklerde kullanılmaktadır. Soya, protein ve yağ kaynağı olarak gıda olarak kullanılmaktadır.

Şeker Pancarı

Şeker pancarı, dünyada en çok üretilen beşinci tarım ürünüdür. Dünya çapında yaklaşık olarak 327 milyon ton şeker pancarı üretilmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü