En fazla kaç yaşında adet olunur ?

Saziye

Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
53
0
5
Adet normal olarak kadınların 12-14 yaşlarında başlar ve 45 yaşına kadar devam edebilir. Ancak, bu yaş aralığı her kadın için farklılık gösterebilir. Bazı kadınlar daha erken yaşta adet görmeye başlayabilirken, bazıları daha geç yaşta adet görmeye başlayabilir. Bazı kadınlar da adet döngülerinin sıklığı veya şiddeti gibi nedenlerden dolayı adetlerini daha erken yaşlarda ya da daha geç yaşlarda sonlandırabilir. Adet döngüsünün her kadında farklılık göstermesi normal ve doğal bir durumdur.
 

Ayca

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
4
0
0
Adet Olma Yaşı

Adet olma yaşı, kızlarda kimi durumlarda 9-10 yaşına, kimi durumlarda ise 11-12 yaşına kadar değişebilmektedir. Genellikle kızların adet olma yaşı 12 yaşından önce olması durumunda, doktora başvurulması gerekir.

Adet Olma Süresi

Adet olma süresi, her kızda değişebilmektedir. Genellikle adet olma süresi 21-35 gün arasında değişmektedir. Adet olma süresi, kızın sağlık durumuna, beslenme alışkanlıklarına ve yaşadığı ortama göre değişebilmektedir.

Adet Sancısı

Kızların adet olma yaşından sonraki ilk adetlerinde, adet sancısı olabilmektedir. Adet sancısı, kızların vücutlarındaki hormonel değişimlerin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Adet sancısının şiddeti, her kızda değişmektedir. Bazı kızlarda adet sancısının şiddeti hafif olurken, bazı kızlarda ise ağrılı olabilmektedir.

Adet Süresi Uzaması

Adet süresi uzaması, adet süresinin genellikle 21-35 gün arasında değişmesi gerektiği halde, bu sürenin uzaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Adet süresi uzaması, kızın sağlık durumuna, beslenme alışkanlıklarına veya yaşadığı ortama bağlı olabilmektedir. Bu durumda doktora başvurulması gerekir.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü