En sık görülen hastalıklar nelerdir ?

Cemre

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
70
0
0
Grip, Kulak Enfeksiyonu ve Sıtma en sık görülen hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıkların tedavisinde antibiyotikler, antiviral ilaçlar ve antihistaminikler kullanılmaktadır. Kadınların bu hastalıklar hakkındaki düşünceleri genellikle hastalığın tedavisinde dikkatli olmaları gerektiği ve doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemlerini takip etmeleri gerektiği şeklindedir.
 

Peri

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
7
0
0
En Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

En sık görülen hastalıklar, büyük ölçüde insanların yaşam tarzlarına ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak, çoğu ülkede en sık görülen hastalıklar arasında kardiyovasküler hastalıklar, kanser, diyabet, akciğer hastalıkları, kronik solunum hastalıkları, böbrek hastalıkları, depresyon ve şizofreni bulunmaktadır.

Kardiyovasküler Hastalıklar

Kardiyovasküler hastalıklar, kalp ve damar hastalıklarının genel adıdır. Kalp krizi, kalp yetmezliği, ani kalp ölümü, kalp hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen inme, dolaşım bozuklukları ve kalp kapak hastalıkları bu kategoriye dahildir.

Kanser

Kanser, hücrelerin normal kontrol mekanizmalarının kaybı sonucu ortaya çıkan malign bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, kanser her yıl yaklaşık 10 milyon insanın ölümüne neden olmaktadır. En sık görülen kanser türleri arasında meme kanseri, akciğer kanseri, kolon ve rektum kanseri, prostat kanseri, mide kanseri ve cilt kanseri bulunmaktadır.

Diyabet

Diyabet, kanda glikoz seviyesinin yüksek olması sonucu meydana gelen kronik bir hastalıktır. Diyabet, insülini üretme yetersizliği veya vücutta insülinin etkisiz olması sonucu ortaya çıkar. Diyabet, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unda görülmektedir.

Akciğer Hastalıkları

Akciğer hastalıkları, akciğerlerin zarar görmesi sonucu meydana gelen hastalıkların genel adıdır. Akciğer hastalıkları arasında astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğer kanseri ve akciğer enfeksiyonları bulunmaktadır.

Kronik Solunum Hastalıkları

Kronik solunum hastalıkları, akciğerlerin zarar görmesi sonucu meydana gelen hastalıkların genel adıdır. Kronik solunum hastalıkları arasında astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğer kanseri ve akciğer enfeksiyonları bulunmaktadır.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalıkları, böbreklerin zarar görmesi sonucu meydana gelen hastalıkların genel adıdır. Böbrek hastalıkları arasında böbrek yetmezliği, böbrek taşı, böbrek iltihabı ve diyaliz hastalıkları bulunmaktadır.

Depresyon

Depresyon, anksiyete, üzüntü, öfke, kaygı veya diğer duygusal problemlerin günlük yaşamı etkileyen bir şekilde devam etmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Depresyon, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inde görülmektedir.

Şizofreni

Şizofreni, beyin hastalıklarının bir türüdür. Şizofreni, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1'inde görülmektedir. Şizofreni, kişinin düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını etkileyen bir hastalıktır.
 

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü