Ev sahibi ben oturacağım diye çıkarabilir mi

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba,
Ben bir ev sahibiyim ve çıkarmak istediğim bir kiracım var. Kiracının aramızda yazılı bir sözleşme olmadığını biliyorum ve kiracı da aramızda herhangi bir sözleşme imzalamadı. Ancak kiracı çok uzun süredir burada kalıyor ve ben çok uzun süredir ona kira ödemiyorum. Ben bu durumda kiracıyı evimden çıkarmak için hakimlik davası açabilecek miyim?

Kiracının kalma süresi ne kadar? Ayrıca, kiracı sana herhangi bir ödeme yaptı mı? Kiracının evinizden çıkarılması için hakimlik davası açmak için, ev sahibi olarak kiracıyla aranızdaki sözleşmenin ne olduğuna bağlıdır. Örneğin, kiracının evinizden ayrılma tarihi sözleşmede yazılı mı? Ayrıca, kiracının evden çıkışını güvenli bir şekilde sağlamanın bir yolu mu var?

Diğer forum kullanıcılarından yardım isteyerek, soruma daha net bir cevap almak istiyorum. Benim durumumda ev sahibi olarak kiracıyı çıkarmak için ne yapmalıyım? Lütfen bana yardımcı olmak için düşüncelerinizi paylaşın. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Ev sahibi ben oturacağım diye çıkarabilir mi?

Bir ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak üzere geçerli bir nedeni varsa, çıkarabilir. Ancak, ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak için yeterli nedeni yoksa, çıkarmak için meşru bir sebep olmadığını unutmayın. Özellikle, ev sahibi, evine gelen bir kişiyi, ev sahibinin oturacağı diye çıkarmak istiyorsa, bu durumda ev sahibi, bu kişiyi çıkarmak için geçerli bir nedeni olmadığı için, çıkaramaz.

Ev sahibi çıkarmak için nedenler nelerdir?

Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak için meşru bir nedeni olmalıdır. Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak için şu nedenleri kullanabilir:

1. Ev sahibi, kiralık olan evi kendi kullanmak istediğinde.

2. Ev sahibinin, evinde yaşayan kişinin ödemelerini zamanında yapmıyorsa.

3. Ev sahibinin, evinde yaşayan kişinin kirasını arttırmak istediğinde.

4. Ev sahibinin, evinde yaşayan kişinin düzenini bozduğunda.

5. Ev sahibinin, evinde yaşayan kişinin diğer kiracıları rahatsız ettiğinde.

6. Ev sahibinin, evinde yaşayan kişinin evi kötü duruma getirdiğinde.

Ev sahibi çıkarmak için neleri yapmalı?

Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak istediğinde, ev sahibinin öncelikle haklı nedenleri meşru bir şekilde kanıtlaması gerekir. Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak istediğinde, ev sahibi, öncelikle yasal yollarla ilgili tüm prosedürleri takip etmelidir. Ev sahibi, çıkarma işlemi için gerekli olan tüm belgeleri ve yasal evrakları doldurmalı ve çıkarma davasını yargıya sunmalıdır. Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak için kanıtlarının yeterli olduğuna emin olduktan sonra, çıkarma işlemi başlatabilir.

Ev sahibi çıkarma işleminin sonuçları nelerdir?

Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak istediğinde, çıkarma işleminin sonuçları çoğu durumda ev sahibinin lehine olacaktır. Ev sahibinin, evinden bir kişiyi çıkarmak için yeterli nedeni varsa, çıkarma işlemi başarılı olacaktır. Ev sahibi, evinden bir kişiyi çıkarmak için yeterli nedeni olmadığı için, çıkarma işlemi başarısız olacaktır. Ayrıca, ev sahibinin, çıkarma işleminde yasal prosedürleri takip etmediği durumlarda, çıkarma işlemi başarısız olacak ve ev sahibine cezai yaptırımlar uygulanacaktır.