Evcil hayvanlar tanımı nedir

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,778
1,256
112
Evcil Hayvanlar Tanımı Nedir?

Evcil hayvanlar, insanlar tarafından beslenen, özen gören ve yaşadıkları çevrelerde insanlar ile iletişim kuran hayvanlar olarak tanımlanır. Evcil hayvanlar genellikle evlerde beslenir, bakımları insanlar tarafından yapılır ve insanlarla arkadaşlık kurarlar. Genellikle evcil hayvanların çoğu, evlerde hareket etmek ve insanların yardımıyla bakım almak için evcilleştirilmiştir.

Evcil Hayvanların Türleri

Evcil hayvanlar genellikle köpekler, kediler, hamsterlar, fareler, kemirgenler, sıçanlar, kuşlar, sürüngenler, balıklar ve köstebekler olarak sıralanabilir. Bazı insanlar kuşlar ve sürüngenlerin evcil hayvanlar olarak sınıflandırılmasını kabul etmezler.

Evcil Hayvanların Bakımı

Evcil hayvanların bakımı farklı hayvan türlerine göre farklıdır. Örneğin, köpekler ve kediler çoğunlukla evde beslenir ve banyo yapılır. Fareler ve hamsterlar ise daha küçük alanlarda yaşar ve daha küçük boyutlu yiyecekleri vardır. Sürüngenler ise ısı, nem ve besin kaynağı gibi farklı koşullara ihtiyaç duyarlar.

Evcil Hayvanların Eğitimi

Evcil hayvanların eğitimi, genellikle köpekler ve kediler için kullanılan özel eğitim teknikleriyle yapılır. Eğitim, evcil hayvanların beklenen davranışları öğrenmesini ve bunları göstermesini sağlamayı amaçlayan bir süreçtir. Evcil hayvanların eğitimi, iyi bir deneyim kazanması, kötü davranışların önlenmesi ve özellikle köpeklerin köpek parkında vb. düzenli olarak çalışması için çok önemlidir.

Evcil Hayvanların Sağlığı

Evcil hayvanların sağlığı, her türlü önlem alınarak korunmalıdır. Evcil hayvanların sağlıklarını korumak için, onlara düzenli olarak veteriner kontrolleri yaptırmak ve onlara beslenme, temizlik ve aktivite olanakları sağlamak gereklidir. Evcil hayvanların sağlıklarını korumak için, evde onlara zarar verebilecek zehirli maddelerden, zehirli bitkilerden ve kötü kimyasal maddelerden kaçınmak gerekir.

Anahtar Kelimeler: Evcil hayvanlar, türler, bakım, eğitim, sağlık.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)