Evde nem oranı yüksek olursa ne olur

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba, evimde nem oranı çok yüksek. Nem oranı faydalı olan sağlıklı bir aralıkta kalmalı, ancak bu aralığın dışına çıkınca insanların sağlıklarını etkileyebilir. Evimde nem oranının çok yüksek olması nedeniyle bazı problemler yaşıyorum. Bunlar arasında üşüme, öksürük, başağrıları ve nefes darlığı gibi problemler var. Ayrıca yatak odasımın havasının kuru olmasından dolayı uyku sürelerimin de kısalmasına neden olmuş. Bu durumdan ne kadar çabuk çıkabileceğimi bilmiyorum. Lütfen bana evimdeki nem oranını düşürme konusunda yardımcı olun. Hangi ürünlerin yardımıyla nem oranını düşürebileceğimi, ya da bu işlemi nasıl yapabileceğimi öğrenmek istiyorum. Bu konuda önerilerinizi çok merak ediyorum. Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,957
1,315
112
Evde Nem Oranının Yüksek Olmasının Nedenleri

Evde nem oranının yüksek olması çoğu zaman bitki örtüsü, evdeki hareketler, bazı yiyeceklerin pişirilmesi, kullanılan havalandırma sistemleri veya suya maruz kalma gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Nem oranının yüksek olması evde konforun ve sağlığın bozulmasına neden olur.

Evde Nem Oranının Yüksek Olmasının Olumsuz Etkileri

Evin nem oranının yüksek olması bazı ciddi olumsuz etkilere neden olur. İlk olarak, bu durum, evdeki hava kalitesini bozar. Yüksek nem oranı, özellikle küf ve mantarların büyümesini ve çoğalmasını kolaylaştıracağından, evde hava kirleticileri oluşabilir. Buna ek olarak, yüksek nem oranının evde, hava kalitesi dışında, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği de bilinmektedir. Bunlar, özellikle astım hastaları için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Evde Nem Oranının Yüksek Olmasının Önlenmesi

Evde nem oranının yüksek olmasının önlenmesi için çeşitli önlemler alınabilir. Bunların başında, evin havalandırılması gelir. İyi havalandırılmış evlerde, hava ve nem oranı daha düşük seviyelerde tutulur. Ayrıca, evde bitki örtüsü kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bitki örtüsü, nem oranını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hava kirliliğine de neden olur. Su ile iletişim içindeki alanların sık sık silinmesi ve mümkünse havalandırma sistemlerinin kullanılması da bu sorunu çözmek için faydalı olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)