Fiil ve çekimli fiil nedir

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba forum üyeleri,

Fiil ve çekimli fiil hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Fiil ve çekimli fiil nedir? Ne farkları var? Bu konular hakkında bilgisi olan herhangi bir arkadaşımın açıklamalarını bekliyorum.

Özellikle çekimli fiil hakkında öğrenmek istiyorum. Çekimli fiil nedir? Hangi durumlarda kullanılır? Hangi kelimelerle birlikte kullanılır? Bu konular hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorum.

Arzu ederseniz konu hakkında örnekler vermek de isterim. Örnekler yardımıyla, fiil ve çekimli fiil hakkında daha iyi anlayış kazanmak istiyorum.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,777
1,256
112
Fiil ve çekimli fiil ne demek?

Fiil, bir cümlede bir eylemi veya durumu ifade eden kelimedir. Bir fiil, cümledeki ana unsuru olarak kabul edilir ve cümlenin anlamını tamamlar. Örneğin, "John gülüyor" cümlesinde, fiil "gülüyor"dur.

Çekimli fiil ise, fiilin fiil kökünden farklı şekillerde kullanımıdır. Fiil kökünden farklı şekillerde kullanımlara çekim denir. Örneğin, "John gülüyor" cümlesindeki fiil kökü "gülmek"tir. Fiil kökünden farklı şekillerde kullanım ise, fiilin çekimleridir. Örneğin, "John gülüyor" cümlesinde, fiil kökü "gülmek" olsa da, fiil kökünden farklı bir biçimde kullanılmıştır. Bu biçim, çekimli fiil biçimidir.

Fiil ve çekimli fiil arasındaki farklar nelerdir?

Fiil ve çekimli fiil arasındaki en önemli fark, fiilin fiil kökünden farklı şekillerde kullanılmasıdır. Fiil kökünün farklı şekillerde kullanılmasına çekim denir. Örneğin, "John gülüyor" cümlesinde, fiil kökü "gülmek" olsa da, fiil kökünden farklı bir biçimde kullanılmıştır. Bu biçim, çekimli fiil biçimidir.

Bir diğer fark, çekimli fiillerin fiil kökünden farklı anlamlar taşıyabiliyor olmasıdır. Örneğin, fiil kökü "gülmek" olsa da, "John gülüyor" cümlesinde, farklı bir anlam taşımaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)