Geleneksel el sanatları Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Selamlar,
Geleneksel el sanatları Bölümü Hangi Üniversitelerde Var? sorusuna cevap arıyorum. Yaklaşık bir senedir bu konu hakkında bilgi toplamaktayım ve çok az bilgiye ulaşıyorum. Size eminim ki, bu konu hakkında bilgileriniz varsa çok memnun olurum.

Geleneksel el sanatları Bölümü'nün nasıl bir bölüm olduğu konusunda da biraz bilgi vermek istiyorum. Bu bölüm, el işlemeleri yapan öğrencileri eğitmek üzere tasarlanmıştır. Geleneksel el sanatlarının öğretildiği bu bölümde öğrenciler, çeşitli el sanatları türlerini öğrenebilecekleri gibi, her tür el sanatının tarihsel arka planı hakkında da bilgi sahibi olacaklar.

Ülkemizde Geleneksel El Sanatları Bölümü var mı? Sizin için araştırma yaptım ve şu an için bu bölümün Türkiye’de sadece birkaç üniversitede mevcut olduğunu gördüm. Bu bölümün tercih edilebilir üniversitelerinin hangileri olduğunu öğrenmek için bana yardımcı olabilir misiniz?

Geleneksel el sanatlarının öğretildiği bu üniversitelerin herhangi birinde öğrenci olarak okumak istiyorum. Öğrencilerin başarılarının ölçülmesinde kullanılan not sistemi, öğrenci merkezli eğitim sistemi, öğrencilere verilen özel destek, bölümde çalışan akademisyenlerin uzmanlık alanları ve öğrencilere verilen özel staj imkanları nelerdir?

Çok teşekkür ederim. Umarım, bu sorularıma cevap verebilecek çok sayıda kullanıcı olur.

• Love
Reactions: Hatice and Fusun

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,723
1,159
112
Geleneksel El Sanatları Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Geleneksel el sanatlarının önemi ve bu sanatların günümüzde nasıl kullanıldığı hakkında her zaman bir tartışma yaşanmıştır. Geleneksel el sanatlarının korunması ve geliştirilmesi için günümüzde özel eğitim kurumlarının yanı sıra üniversitelerde de Geleneksel El Sanatları Bölümleri açılmaktadır. Aşağıda, Geleneksel El Sanatları Bölümleri olan üniversitelerin listesi bulunmaktadır:

Anadolu Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü, el sanatlarının tarihsel evrimi, kültürel özellikleri, teknikleri ve üretim süreçleri gibi konuların öğretilmesi amacıyla kurulmuştur. Bölümün içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü, el sanatlarının kültürel değerlerinin korunmasına ve geliştirilmesine hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. Bölümün içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır.

Gazi Üniversitesi
Gazi Üniversitesi’nde Geleneksel El Sanatları Bölümü, el sanatlarının tarihsel evrimi, üretim süreçleri, kültürel özellikleri gibi konuların öğretilmesi amacıyla kurulmuştur. Bölümün içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi'nde Geleneksel El Sanatları Bölümü, el sanatlarının tarihsel evrimi, kültürel özellikleri, teknikleri ve üretim süreçleri gibi konuların öğretilmesi amacıyla kurulmuştur. Bölümün içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü, el sanatlarının tarihsel evrimi, kültürel özellikleri, teknikleri ve üretim süreçleri gibi konuların öğretilmesi amacıyla kurulmuştur. Bölümün içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır.

Kırıkkale Üniversitesi
Kırıkkale Üniversitesi'nde Geleneksel El Sanatları Bölümü, el sanatlarının tarihsel evrimi, kültürel özellikleri, teknikleri ve üretim süreçleri gibi konuların öğretilmesi amacıyla kurulmuştur. Bölümün içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır.

Geleneksel el sanatları Bölümleri olarak söz konusu üniversitelerin yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi de Geleneksel El Sanatları Bölümüne sahip üniversiteler arasındadır.

Bu üniversitelerin Geleneksel El Sanatları Bölümleri, el sanatlarının tarihsel evrimini, kültürel özelliklerini, tekniklerini ve üretim süreçlerini öğretmek amacıyla kurulmuştur. Bölümlerin içerisinde el sanatlarının farklı alanlarının öğretildiği dersler bulunmaktadır. El sanatlarının temel prensiplerinin ve kültürel değerlerinin korunmasına ve geliştirilmesine hizmet etmek amacıyla bu derslerin verildiği üniversiteler, geleneksel el sanatlarının önemini vurgulamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)