Gıpta etmek ne demek TDK

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba, ben yeni bir TDK hakkında merak ettiğim bir soru sormak istiyorum. Gıpta etmek ne demek sözlük anlamıyla? TDK'nın verdiği açıklamaya göre gıpta etmek ne anlama geliyor? Bu sözcüğün anlamını anlamakta zorlanıyorum ve daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen, bu konuda yardımcı olur musunuz? Birçok kaynakta aradım ama anlamı hakkında bir fikir edinemiyorum. Bilen biri varsa çok sevinirim. Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Gıpta Etmenin TDK Anlamı

Gıpta etmek, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir kelimedir. TDK tarafından gıpta etmek için verilen anlam, “iyi veya çok güzel olan bir şeye hayran olmak, ona karşı hayranlık duymak” olarak tanımlanmıştır. Gıpta etmek, bir şeye özlem duymak, ona özlem duymak ve ona özlem duymaktır.

Gıpta Etmenin Sözlük Anlamı

Gıpta etmek, sözlüklerde, “iyi veya çok güzel olan bir şeye hayran olmak, ona karşı hayranlık duymak” olarak tanımlanmış bir kelimedir. Gıpta etmek bir şeye hayran olmak, ona özlem duymak, ona özlem duymak ve karşısındakine saygı göstermek anlamına gelir.

Gıpta Etmenin Diğer Anlamları

Gıpta etmek, diğer anlamları arasında bir kişiye, bir şeye veya bir olaya özlem duymak, ona özlem duymak ve ona hayran olmak da vardır. Gıpta etmek, karşısındakine saygı göstermek ve onu küçümsememek anlamına da gelir. Gıpta etmek, bir şeye özlem duyarken, bu özlemi karşılığında bir şey beklemek anlamına da gelebilir.

Gıpta Etmenin İngilizce Anlamı

Gıpta etmek, İngilizce'de “to admire, to respect, to appreciate, to be envious of, to be jealous of” olarak tanımlanmış bir kelimedir. İngilizce'de, gıpta etmek, bir şeye hayran olmak, ona özlem duymak, ona saygı göstermek ve ona özlem duymak anlamına gelmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)