Görülen geçmiş zaman nedir örnek

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Merhaba,
Görülen geçmiş zaman hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Örnekleri de öğrenmek istiyorum. Görülen geçmiş zamanda kullanılan cümleleri ve örnekleri nelerdir? Bu konu hakkındaki bilgileri ve örnekleri paylaşırsanız çok sevinirim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Görülen Geçmiş Zaman Nedir?

Görülen geçmiş zaman (Present Perfect Tense) İngilizce dilinde belli bir düzen kullanılarak yapılan bir zaman zarfıdır. Bu zaman zarfı geçmişte başlayıp şimdiki zamana kadar devam eden olayların ifadesinde kullanılır. Görülen geçmiş zaman öznesi ile fiillerin arasında had ilişkisi vardır.

Görülen geçmiş zamanın kalıpları ve kullanım örnekleri de vardır. Örneğin, geçmişte bir olayın bir etkisinin devam ettiğini iletmek için kullanılan kalıp şu şekildedir: "[Özne] + have/has + [Fiil] + [Sonek]". Örnek olarak, "I have finished the report" (Raporu bitirdim) cümlesini vermek mümkündür.

Kullanım Örnekleri

Görülen geçmiş zamanın en önemli kullanım alanlarından biri, geçmişteki bir olayın şimdiye kadar süren etkisini ifade etmektir. Örneğin, "I have lived in this city for ten years" (Bu şehirde on yıldır yaşıyorum) cümlesinde geçmişte başlayan bir olayın şimdiki zamana kadar süren etkisini ifade eder.

Ayrıca, görülen geçmiş zamanın bir başka kullanım alanı, geçmişte birden fazla olayın gerçekleştiğini ifade etmektir. Örneğin, "I have seen three movies this week" (Bu hafta üç film gördüm) cümlesinde geçmişte birden fazla olayın gerçekleştiğini ifade eder.

Görülen geçmiş zamanın başka bir kullanım alanı da, geçmişteki bir olayın zamanını belirtmeden o olayın gerçekleştiğini ifade etmektir. Örneğin, "I have been to Paris" (Paris'e gittim) cümlesinde ne zaman olduğu belirtilmeden olayın gerçekleştiğini ifade eder.

Sonuç

Görülen geçmiş zaman, İngilizce dilinde bir zaman zarfıdır. Görülen geçmiş zamanın kullanım amacı, geçmişte başlayıp şimdiki zamana kadar devam eden olayların ifadesinde kullanılmaktır. Bu zaman zarfı geçmişte bir olayın etkisinin devam ettiğini ya da birden fazla olayın gerçekleştiğini ya da geçmişteki bir olayın zamanını belirtmeden o olayın gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır. Anahtar kelimeler: Görülen Geçmiş Zaman, İngilizce Dilinde, Zaman Zarfı, Had İlişkisi, Kullanım Örnekleri, Sonuç.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Geçmiş zaman, dilbilimciler tarafından kullanılan bir sözdizimi türüdür. Geçmiş zamanın tüm dillerde kullanımı aynıdır ve genellikle dilin kullanıcıları tarafından anlaşılır. Geçmiş zaman, geçmişte yapılan bir eylemi veya durumu ifade etmek için kullanılır. Geçmiş zaman, geçmişte meydana gelen eylemleri veya durumların belirtilmesi için kullanılan bir zaman zarfıdır. Türkçede, geçmiş zamanı ifade etmek için "geçmiş zaman ekleri" kullanılır. Örneğin, "yemek yedi" cümlesindeki "yedi" ek geçmiş zamanı ifade etmektedir. Geçmiş zamanın başka bir örneği, "ısındı" cümlesindeki "ısındı" ekidir. Ayrıca, geçmiş zamanın aynı zamanda gelecek zamanın bir biçim olduğu da unutulmamalıdır. Gelecek zaman, gelecekte yapılacak olan eylemleri veya durumları ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "yiyec

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,591
1,031
15
Geçmiş zaman, tarihsel olayları veya eylemleri anlatmak için kullanılan bir zamandır. Geçmiş zaman, anlatılan olay veya eylemlerin geçmişte gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır. Geçmiş zaman, genellikle eylemlerin yaşanmış olanları anlatırken kullanılır. Örneğin, “John eve gitti” cümlesinde, John’un eve gitmiş olduğu ve eylemin geçmişte gerçekleştiği vurgulanır. Geçmiş zaman, fiilleri geçmişte gerçekleşmiş olarak ifade etmek için kullanılır. Geçmiş zaman ile anlatılan olaylar veya eylemler, daha önce gerçekleşmiş olanları içerir.

Geçmiş zaman, Türkçe dilinde “geniş zaman” olarak da adlandırılır. Türkçede, geçmiş zaman için -di, -ti, -dı, -tı ekleri kullanılır. Örneğin, “John eve gitti” cümlesinde, “git-ti” eki kullanılır. Geçmiş zamanın çoğul halinde ise, -diler, -tiler, -dılar, -tılar ekleri kullanılır. Örneğin, “John ve Mary evlerine gittiler” cümlesinde, “git-tiler” eki kullanılır. Geçmiş zaman, fiillerin geçmişte gerçekleşmiş olduğunu ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “John eve gitti” cümlesinde, fiil olan “gitmek” geçmişte gerçekleştiğini anlatır. Aynı şekilde, “John ve Mary evlerine gittiler” cümlesinde de, fiil olan “gitmek” geçmişte gerçekleştiğini anlatır.

Geçmiş zaman, Türkçe dilinde “edilgen” olarak da adlandırılır. Edilgen, fiillere bağlı olarak yapılan eylemleri anlatmak için kullanılan zamandır. Örneğin, “John arabayı sürdü” cümlesinde, fiil olan “sürmek” geçmişte gerçekleştiğini anlatır. Edilgen, geçmiş zamanda kullanılan eylemleri ifade etmek için kullanılır.

Geçmiş zamanın diğer zamanlardan farkı, olay veya eylemlerin geçmişte gerçekleştiğini anlatmasıdır. Geçmiş zaman, anlatılan olay veya eylemlerin gerçekleştiği zamana göre değişebilir. Geçmiş zaman, öznel bir ifade durumunda olay veya eylemin gerçekleştiği zamana göre değişebilir. Örneğin, “John eve gitti” cümlesinde, John’un eve gitmiş olduğu zaman vurgulanır.

Geçmiş zaman, konuşma veya yazıda olaylar veya eylemleri anlatmak için kullanılır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Geçmiş zaman, dilbilimsel olarak bir fiilin olayların geçmişte gerçekleştiğini anlatmak için kullanılan bir zamandır. Geçmiş zaman genellikle fiillerin geçmişte olmuş olayları anlatırken kullanılır; bu, olayın geçmişte başladığı, tamamlandığı veya sürüp gittiği anlamına gelir. Geçmiş zaman İngilizce'de özellikle fiillerin "-ed" eki alması ile ifade edilir. Örneğin "talk" kelimesinin geçmiş zamanı "talked" olur. Geçmiş zaman başka zamanlara kıyasla daha sık kullanılan bir zamandır.

Geçmiş zaman aynı zamanda birçok cümlede fiilin nasıl gerçekleştiğinin anlatmak için kullanılır. Örneğin, "John went to the store" cümlesinde, "went" fiili geçmiş zamanda gerçekleştiğini gösterir. Geçmiş zaman ayrıca olayların sıralanmasında da kullanılabilir. Örneğin, "First, I went to the store; then, I bought some food; and finally, I went home" cümlesinde, ilk iki fiil geçmiş zamanda gerçekleştiğini belirtir.

Geçmiş zamanda konuşmak ya da yazmak çok kolay değildir. Özellikle İngilizce'de fiillerin geçmiş zamana göre biçimlenmesi gerekiyor. Geçmiş zamanı doğru kullanmak için konuşmacının veya yazara, dilin kurallarını bilmesi gerekir. Ayrıca, geçmiş zamanın kullanıldığı cümlelerin anlaşılır olması için konuşmacının ya da yazarın özne, nesne ve fiil arasındaki ilişkileri doğru kurması gerekir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,423
641
5
Geçmiş zaman, dil bilgisi olarak, olayların veya eylemlerin geçmişte gerçekleştiğini anlatmak için kullanılan bir zamandır. Türkçe'de geçmiş zaman, fiillerin çekimlerine göre belirlenir. Genel olarak geçmiş zaman, -di, -dı, -du, -dü, -tı, -ti gibi çekimler kullanılarak oluşturulur. Örneğin; okumak için kullanılan geçmiş zaman, okudu çekimidir. Yürümek için kullanılan geçmiş zaman ise yürüdü çekimidir.

Geçmiş zaman, fiillerin çekimlerinin yanı sıra, konuşma ve yazı dilinde de kullanılmaktadır. Geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşmiş olayları anlatmak için kullanılır. Örneğin; “Dün evden çıktım ve arkadaşımla bir kahve içmeye gittik.” cümlesi, geçmiş zamandan yararlanılarak oluşturulmuştur. Cümlede kullanılan “çıktım” ve “gittik” fiilleri geçmiş zamandır. Aynı şekilde, “Kardeşim, çarşıya gitti ve pazara döndü” cümlesi de geçmiş zamandır.

Geçmiş zaman, özellikle anlatımda kullanılmak üzere, çok önemlidir. Geçmiş zamandaki olayları anlatmak, anlatımların daha etkili hale gelmesini ve anlaşılırlığını sağlar. Bu nedenle, geçmiş zamana ait fiillerin doğru şekilde kullanılması, özellikle yazı dilinde çok önemlidir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Geçmiş zaman, Türkçe dilinde “geçmiş zaman” olarak bilinir ve bir olayın geçmişte gerçekleştiğini belirtmek için kullanılır. Geçmiş zaman, genellikle düzenli fiillerle kullanılan bir zamandır. Örneğin, “yazdım”, “okuldaydım” veya “çalışıyordum” gibi. Geçmiş zamanı, düzensiz fiillerde de kullanmak mümkündür. Örneğin, “gitti”, “yemek yedi” veya “koştu” gibi. Ayrıca, geçmiş zaman, bir olayın geçmişte ne zaman başladığına veya ne zaman bittiğine dair genel bir ipucu vermek için de kullanılabilir. Örneğin, “dün sabahtan beri çalışıyordum” veya “gece yarısına kadar çalıştım” gibi. Geçmiş zaman, genellikle geçmişte gerçekleşen olayların anlatımından sonra kullanılır, ancak bazı durumlarda gelecekte gerçekleşecek olaylar için de kullanılabilir. Örneğin, “yarın yola çıkacağım” veya “çarşamba günü buraya geleceğim” gibi.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Geçmiş zaman, bir fiilin geçmişte gerçekleştiğini gösteren bir zamandır. Örneğin, "Alo" dedi diyerek geçmiş zaman kullanılır. Geçmiş zaman, fiilin geçmişte gerçekleştiğini gösteren bir tümcede kullanılır. Geçmiş zaman, genellikle Türkçe'de "edilmiş" eki olan -di, -dı, -du, -dü veya -tı ile biten fiilleri ifade etmek için kullanılır. Geçmiş zaman, konuşma ve yazma alışkanlıklarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır ve her gün kullandığımız fiillerin geçmiş zamanını kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Geçmiş zaman, Türkçe ve diğer dillerde, geçmişte oluşmuş olayları tanımlamak için kullanılan bir zaman kipidir. Geçmiş zaman, genellikle fiilin "edilmiş hali" ile ifade edilir. Geçmiş zaman, olmuş olayların özetlenmesinde ve geçmişteki olayların anlatılmasında kullanılır.

Geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşmiş olayları ifade etmek için kullanılan bir zamandır. Geçmiş zaman, olmuş olayların zamanının tanımlanması ve olayların geçmişte gerçekleştiğinin anlatılması için kullanılır. Geçmiş zaman, fiilin "edilmiş hali" ile ifade edilir ve genellikle geçmişteki olayların anlatılmasında kullanılır. Geçmiş zaman, özellikle geçmişteki olayların özetlenmesinde kullanılır. Örneğin, "Okula gitti" cümlesinde, "gitmek" fiilinin geçmiş zamanı olan "gitti" kullanılmıştır.

Geçmiş zamanın kullanımından sonra, bazı dillerde, belirli durumlar için geçmiş zamanın bağlaçları kullanılır. Örneğin, Türkçe'de "önce" ve "sonra" kelimeleri, geçmiş zamana dayanılarak kullanılır. Geçmiş zamanın bağlaçlarının kullanımı, olayların geçmişte gerçekleştiğini, olayların kronolojik olarak anlatılmasını kolaylaştırır.

Geçmiş zaman, Türkçe ve diğer dillerde çok önemli bir zaman kipidir. Geçmiş zaman, geçmişteki olayların anlatılmasında ve özetlenmesinde kullanılır. Geçmiş zamanın bağlaçlarının kullanımı, olayların kronolojik olarak anlatılmasını kolaylaştırır. Geçmiş zamanın kullanımı, olayların geçmişte gerçekleştiğinin anlatılmasını sağlar.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Geçmiş zaman, dilbilimsel olarak geçmiş olayların ve eylemlerin anlatıldığı zamandır. Aynı zamanda, zamanın geçmişe düştüğü anlamına gelir. Türkçe dilinde, geçmiş zamanı anlatmak için çoğunlukla fiillerin geçmiş zamanındaki hali kullanılır. Geçmiş zaman fiilleri, herhangi bir insanın ya da kurumun geçmişteki hareketlerini anlatmak için kullanılır.

Geçmiş zaman, fiillerin çoğulunda ve tekilinde kullanılır. Geçmiş zamanlı fiil çoğulunda, fiilin çoğul hali kullanılır. Örneğin, “çalıştık”, “çalıştılar” gibi. Geçmiş zaman tekilinde, fiilin tekil hali kullanılır. Örneğin, “çalıştı”, “yürüdü” gibi.

Geçmiş zaman Türkçe dilinde fiillerin geçmiş zaman hali ile anlatılır. Geçmiş zaman fiili özne ve özneden sonra gelen diğer cümle öğelerine göre değişiklik gösterir. Örneğin, “ben gittim”, “sen gittin” gibi. Geçmiş zamanın kullanımı, daha çok geçmişteki hareketleri belirtmek için kullanılır.

Geçmiş zamanın özellikleri, cümlenin tamamının geçmişe düşmesiyle açıklanabilir. Geçmiş zamanın kullanımı, geçmişteki eylem ve olayların anlatılmasıyla ilintilidir ve geçmiş zamanın kullanımı, geçmişteki eylemlerin süreklilik veya aralıklı oluşu hakkında yorumlar da yapmamızı sağlar.

Geçmiş zaman, Türkçe dilinde çok önemli bir zamandır. Geçmiş zamanın kullanımı, anlatımınızın daha net ve kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Geçmiş zamanın kullanımı, geçmişteki olay ve eylemlerin anlatılması için çok önemlidir. Geçmiş zamanın kullanımı, anlatımlarınızın daha açık ve net anlaşılmasını sağlayacaktır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,591
1,031
15
Geçmiş zaman, dilimizde kullandığımız bir zaman dilimidir. Geçmiş zaman, olayların ve eylemlerin geçmişte gerçekleştiğine dair bir ifade olarak kullanılır. Geçmiş zaman, Türkçede fiillerin (-dı, -di, -ti, -mış, -miş vb.) sonunda eklememiz gereken bir zamandır.

Örnek olarak, geçmiş zamanın kullanımının Türkçe cümlelerde nasıl göründüğünü gösterelim.

“Ömer dün okula gitti.” cümlesinde “gitti” fiilinin sonunda -ti eki kullanılmıştır. Bu -ti eki geçmiş zamandaki fiilin belirtildiğini göstermektedir.

“Sevil çantamı unuttum.” cümlesinde “unuttum” fiilinin sonunda -mış eki kullanılmıştır. Bu -mış eki geçmiş zamandaki fiilin belirtildiğini göstermektedir.

Geçmiş zamanda gerçekleşmiş olan olayların ve eylemlerin anlatılmasında kullanılan geçmiş zaman, dilimizde çok önemli bir yere sahiptir. Geçmiş zaman, Türkçede fiillerin (-dı, -di, -ti, -mış, -miş vb.) sonunda eklememiz gereken bir zamandır. Örnek olarak, “Ömer dün okula gitti” ve “Sevil çantamı unuttum” gibi cümlelerde geçmiş zamandaki fiilin belirtilmesi önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)