Ülkemizde en fazla görülen şirket türü nedir

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba, ülkemizde en fazla görülen şirket türü nedir? sorusuna cevap arıyorum. Yaklaşık olarak ülkemizde hangi şirket türleri daha fazla yaygın? Günümüzde ülkemizde kurulan şirketlerin çoğu ne tür şirketler olduğunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca, ülkemizde çok fazla görülen şirket türlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Benim için çok önemli olan bu konuda bilgi sahibi olan herkesin yardımını bekliyorum. Teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Türkiye'deki En Fazla Görülen Şirket Türleri

Türkiye'de hizmet sektörü ve sanayi, finans, tarım ve turizm gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Şirketlerin çoğu küçük ve orta ölçekli olmakla birlikte, bazıları da büyük ölçekli bir işletmedir. Türkiye'deki en fazla görülen şirket türleri, kurumsal şirketler, kooperatifler, ortaklıklar, komandit şirketler, gerçek kişilerce kurulan şirketler, sermaye şirketleri ve diğer şirketlerdir.

Kurumsal Şirketler
Kurumsal şirketler, Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulan şirketlerdir. Bu şirketler, genellikle büyük ölçekli şirketlerdir ve Türkiye'de en çok görülen şirket türüdür. Kurumsal şirketler, ortaklarının kişisel sorumluluğu bulunmaz ve şirkete giriş ve çıkışı kolaydır.

Kooperatifler
Kooperatifler, üyeler tarafından kurulan ve yönetilen şirketlerdir. Üyeler, ortak paylarının önceden belirlenmiş miktarını göz önünde bulundurmak üzere gerçek kişiler ya da diğer şirketler olabilir. Kooperatifler, çoğu zaman küçük ve orta ölçekli şirketlerdir ve Türkiye'de daha az görülen şirket türlerindendir.

Ortaklıklar
Ortaklıklar, ortaklar tarafından kurulan şirketlerdir. Ortaklar gerçek kişiler ya da diğer şirketler olabilir ve bu şirketlerin ortak paylarına sahip olabilirler. Ortaklıklar, komandit şirketler ve sermaye şirketleri gibi diğer şirket türleri için olduğu gibi, ortakların kişisel sorumluluğu bulunmaz.

Komandit Şirketler
Komandit şirketler, ortaklar tarafından kurulan şirketlerdir. Komandit şirketler, ortaklarının kişisel sorumluluğu bulunmaz. Komandit şirketler, herhangi bir ülkede oldukça nadir görülen bir şirket türüdür ve çoğu zaman küçük ve orta ölçekli şirketlerdir.

Gerçek Kişilerce Kurulan Şirketler
Gerçek kişilerce kurulan şirketler, bir ya da daha fazla gerçek kişinin ortaklığıyla kurulan şirketlerdir. Bu şirketler, Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulmuştur ve ortakların kişisel sorumluluğu bulunmaz.

Sermaye Şirketleri
Sermaye şirketleri, üç veya daha fazla gerçek ya da tüzel kişinin ortaklığıyla kurulan şirketlerdir. Türkiye'de bu şirket türü pek yaygın değildir ve ortakların kişisel sorumluluğu bulunmaz.

Diğer Şirket Türleri
Türkiye'de diğer şirket türleri arasında, anonim şirketler, limitli ortaklıklar ve komandit ortaklıklar sayılabilir. Anonim şirketler, çok sayıda ortak tarafından kurulan ve ortakların kişisel sorumluluğu bulunan şirketlerdir. Limitli ortaklıklar, ortakların sorumluluğu sadece ortak payına kadar sınırlıdır ve çoğunlukla küçük ve orta ölçekli şirketlerdir. Komandit ortaklıklar, komandit şirketler gibi, ortakların kişisel sorumluluğu bulunmaz.

Ülkemizde en fazla görülen şirket türü, kurumsal şirketlerdir. Bu şirketler, Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulmuştur ve ortakların kişisel sorumluluğu bulunmaz. Diğer yaygın şirket türleri arasında kooperatifler, ortaklıklar, komandit şirketler, gerçek kişilerce kurulan şirketler, sermaye şirketleri ve diğer şirket türleri sayılabilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü