Görülen geçmiş zaman nedir ve örnekleri

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba,

Görülen Geçmiş Zaman hakkında bilgi almak istiyorum. Özellikle nedir ve örnekleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu konu hakkında yardım edebilecek kimse var mı? Lütfen bu konu hakkında açıklayıcı ve detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışın. Ne kadar detaylı olursa o kadar faydalı olur. Örnekleri de vermenizi rica ediyorum. Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,306
1,247
112
Görülen Geçmiş Zaman Nedir?

Görülen geçmiş zaman (Present Perfect) İngilizce dilinde kullanılan bir zamandır. Görülen geçmiş zaman bazı durumlarda geçmiş zamanın yerini alabilir. Görülen geçmiş zaman, geçmişte yapılan eylemleri veya var olan durumları günümüze taşıyan bir zaman kipidir.

Görülen Geçmiş Zaman Nasıl Kullanılır?

Görülen geçmiş zaman, İngilizce dilinde "Have/Has" yardımcı fiili ile kullanılır. Bu yardımcı fiilin öznesine göre "Have" veya "Has" kullanılır. İngilizce dilinde, özne "I" ("Ben") ise "Have", diğer özneler ise "Has" olarak kullanılır.

Görülen geçmiş zaman, geçmişte yapılan eylemleri veya var olan durumları günümüze taşıyan bir zaman kipi olduğu için bu zamanda geçmişte yapılan eylemleri günümüzdeki sonuçlara bağlayan cümleler kurulur. Görülen geçmiş zaman cümleleri, geçmişte yapılan eylemlerin günümüze etkisinin söylendiği cümlelerdir.

Görülen Geçmiş Zaman Örnekleri

1. I have seen that movie twice. (Bu filmi iki kez izledim.)
2. She has been to Paris. (O Paris'e gitmiş.)
3. We have been friends for a long time. (Uzun zamandır arkadaşız.)
4. They have not seen each other for a long time. (Uzun zamandır birbirlerini görmemişler.)
5. He has just finished his homework. (O, ev ödevini henüz bitirdi.)
6. She has not received any news from him. (Ondan hiçbir haber almamış.)
7. We have already eaten dinner. (Yemeği zaten yemişiz.)
8. They have not gone to the supermarket yet. (Onlar markete henüz gitmemişler.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Geçmiş zaman, dilbilimsel olarak geçmiş olayları ve eylemleri ifade etmek için kullanılan bir zamandır. Geçmiş zaman, çoğunlukla fiillerin -ed eki alarak veya geçişli fiillerle oluşturulur. Geçmiş zaman, konuşmanın ana yapısı olarak kullanıldığında, konuşmacının eylemleri veya olayları arka planda bıraktığını söylemek için kullanılır. Örneğin, "O evi satın aldı" cümlesinde geçmiş zaman, olayın geçmişte gerçekleştiğini belirtmek için kullanılır.

Geçmiş zaman, genellikle geçmiş eylemleri veya olayları ifade etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda gelecek olayların da öngörülen güvenilirliğiyle konuşulmasına izin verir. Örneğin, "O gelecek hafta tatil yapacak" cümlesinde geçmiş zaman, eylemin gelecekte gerçekleşeceğinin güvenli olduğunu belirtmek için kullanılır.

Geçmiş zamanın konuşmacılar arasındaki iletişimdeki önemli bir rolü vardır. Geçmiş zaman, geçmiş eylemleri ve olayları kesin olarak ifade etmek için kullanılır, bu da konuşmacılar arasındaki anlaşmazlıkları önlemek için yararlı olabilir. Bir konuşmacının bir başkasının geçmişte gerçekleşen bir olay hakkında ne dediğine güvenmesini sağlar.

Geçmiş zaman, konuşmacılar arasındaki iletişimin kolaylaşmasını sağlayan önemli bir zamandır. Geçmişte gerçekleşen olayları ve eylemleri kesin olarak ifade etmek için kullanılır. Geçmiş zamanın kullanımı, konuşmacılar arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırarak konuşmanın daha verimli olmasını sağlar.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Geçmiş zaman, bir eylemin veya olayın geçmişte gerçekleştiğini ifade eden bir zamandır. İngilizce dilinde "Past Tense" olarak adlandırılır ve İngilizce cümlelerin en temel zaman kalıplarından biridir. Geçmiş zaman, İngilizce cümlelerde genellikle edilgen yapıda kullanılır. Örneğin, "He came to the party" (O partiye geldi) veya "The cat ran away" (Kedi kaçtı) gibi.

Geçmiş zamanın önemli bir özelliği, daha önce gerçekleşmiş veya tamamlanmış eylemleri ifade etmesidir. Bu, gelecek zamana kıyasla çok daha sınırlı bir zaman aralığını ifade eder. Örneğin, "I went to the store yesterday" (Dün mağazaya gittim) gibi. Geçmiş zaman, cümlenin konusunun geçmişteki bir olaya odaklandığını ifade eder ve bu olayın tamamlanmış olduğunu öne sürer.

Geçmiş zaman, İngilizce cümlelerde çoğunlukla fiilimsi yapıda kullanılır. Örneğin, "I wrote a letter" (Bir mektup yazdım) veya "She ate an apple" (Bir elma yedi) gibi. Geçmiş zaman, çoğunlukla özne ile eylem arasındaki ilişkiyi vurgulayan ve geçmişte gerçekleşen olayların tamamlanmış olduğunu ima eden bir zamandır.

Geçmiş zaman, İngilizce cümlelerde çoğunlukla üç farklı kalıp ile kullanılır: fiilimsi yapı, edilgen yapı ve cümlecik. Ayrıca İngilizce cümlelerde geçmiş zaman, kipi, özne-yüklem etkileşimi, fiil-zaman etkileşimi ve çoğul biçimleri ile de kullanılır. Örneğin, "He had been running" (O koşmuştu), "She was eating" (O yiyordu), "They would go" (Onlar giderdi) veya "We had been studying" (Biz çalışmıştık) gibi.

Geçmiş zaman, İngilizce cümlelerde çok önemli bir zamandır ve çoğunlukla fiilimsi yapı, edilgen yapı ve cümlecik ile kullanılır. Geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşen olayları ifade eder ve tamamlanmış olayları vurgular. Geçmiş zaman, özne ve eylem arasındaki ilişkiyi vurgulamak için kullanılabilir ve cümlelerin daha net ifade edilmesini sağlar.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Geçmiş zaman, dilbilimciler tarafından “simple past” olarak da bilinen bir zamandır. Geçmiş zaman, bizim geçmişteki eylemlerimizi ve olayları anlatmak için kullandığımız bir zamandır. Geçmiş zaman, basit geçmiş zaman ve gelişmiş geçmiş zaman olmak üzere iki ana kategoride incelenebilir.

Basit geçmiş zaman, geçmişteki olayların tekil olarak anlatılması için kullanılan bir zamandır. Basit geçmiş zaman kalıplarında, “did” fiili kullanılır. Örneğin, “I did my homework.” (Ev ödevimi yaptım.) cümlesinde “did” fiili basit geçmiş zamanı göstermektedir. Ayrıca, geçmiş zamanın basit biçimi, “was” ve “were” fiilleriyle de ifade edilebilir. Örneğin, “I was happy.” (Mutluyum) cümlesinde “was” fiili basit geçmiş zamanı göstermektedir.

Gelişmiş geçmiş zaman, geçmişteki eylemlerin sürekliliğini veya tekrarlanmasını anlatmak için kullanılan bir zamandır. Gelişmiş geçmiş zaman kalıplarında, “had” fiili kullanılır. Örneğin, “I had been studying all night.” (Tüm gece boyunca çalışıyordum.) cümlesinde “had” fiili gelişmiş geçmiş zamanı göstermektedir.

Geçmiş zaman, zaman zarfının geçmiş zamanının açıkça gösterilmesi gereken çoğu cümlede kullanılır. Örneğin, “I saw her yesterday.” (Dün onu gördüm.) cümlesinde “saw” fiili geçmiş zamanı göstermektedir. Geçmiş zaman, ayrıca olumsuz cümlelerde de kullanılır. Örneğin, “I did not see her yesterday.” (Dün onu görmedim.) cümlesinde “did not” kalıbı olumsuz geçmiş zamanı göstermektedir.

Son olarak, geçmiş zaman, geçmişteki eylemlerin ve olayların açıkça anlatılması için kullanılır. Geçmiş zaman, basit geçmiş zaman ve gelişmiş geçmiş zaman olarak iki ana kategoride incelenebilir. Basit geçmiş zaman kalıplarında, “did” fiili kullanılırken, gelişmiş geçmiş zaman kalıplarında, “had” fiili kullanılır. Geçmiş zaman, olayların anlatılmasının yanı sıra, olumsuz cümlelerde de kullanılır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,372
641
5
Geçmiş zaman, bir eylem veya durumun geçmişte gerçekleştiğini ifade eden bir zamandır. Geçmiş zamana örnek olarak, 'gelmişti', 'gitmişti', 'yapmıştı', 'yapılmıştı' gibi zaman kipi kullanılır.

Geçmiş zaman, çoğunlukla geçmişteki bir olayın veya durumun tamamlanmış olmasına ve bu olayın gerçekleştiğini anlatmak için kullanılır. Örneğin, “Aylardır süren bir süreci geride bıraktık” cümlesinde 'geride bıraktık' geçmiş zamandır. Aynı şekilde, “Bir arkadaşımızın evlenmesi kutlandı” cümlesinde 'kutlandı' geçmiş zamandır.

Geçmiş zaman, geçmişte bir olayın ya da durumun tamamlanmış olmasını ve bu olayın gerçekleştiğini anlatmak için kullanılır. Bu nedenle, geçmiş zaman, geçmişteki olaylar hakkında konuşurken sıkça kullanılan bir zamandır. Örneğin, “Bir arkadaşımız üniversiteyi bitirdi” cümlesinde 'bitirdi' geçmiş zamandır. Aynı şekilde, “Bir yıl önce çocuğumuz doğdu” cümlesinde 'doğdu' geçmiş zamandır.

Özetle, geçmiş zaman, geçmişteki olaylar hakkında konuşurken veya yazarken kullanılan bir zamandır. Geçmiş zamanın iki önemli özelliği vardır: 1) geçmişteki bir olayın veya durumun tamamlanmış olmasını ve 2) bu olayın gerçekleştiğini anlatmak için kullanılmasıdır. Geçmiş zamanın örnekleri arasında 'gelmişti', 'gitmişti', 'yapmıştı', 'yapılmıştı' gibi ifadeler bulunmaktadır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Geçmiş zaman, zaman diliminin en temel kalıplarından biri olarak kabul edilir. Geçmiş zaman, bir eylemi, durumu veya durumu belirtmek için kullanılan bir zaman dilimidir. Geçmiş zaman genellikle geçmişte oluşmuş olayları anlatmak için kullanılır. Geçmiş zaman, eylemlerin öznel olarak gerçekleştiği, yaşandığı veya meydana geldiği zamanı belirtmek için kullanılır. Geçmiş zaman, fiil cümlelerinde kullanılır. Geçmiş zaman cümlelerinin başında geçmiş zaman fiilleri kullanılır. Geçmiş zaman fiilleri, kişinin dışında gerçekleşen veya meydana gelen olayları belirtmek için kullanılır. Örnek olarak, “Ben geçen hafta arabamı tamir ettim” cümlesinde kullanılan “tamir etmek” fiili geçmiş zaman fiilerindendir. Aynı şekilde, “Onlar dün evlerine döndüler” cümlesindeki “dönmek” fiili de geçmiş zaman fiili olarak kabul edilir. Geçmiş zaman, gelecekte oluşacak eylemleri de anlatmak için kullanılır. Örnek olarak, “Onlar yarın başka bir şehre gidecekler” cümlesindeki “gitmek” fiili de geçmiş zaman fiili olarak kabul edilir. Geçmiş zaman, edilgen cümlelerinde de kullanılır. Örnek olarak, “Onlar dün evlerine gönderildi” cümlesindeki “gönderilmek” fiili geçmiş zaman fiili olarak kabul edilir. Geçmiş zaman, olumsuz cümlelerinde de kullanılır. Örnek olarak, “Ben geçen hafta arabamı tamir edilmedi” cümlesindeki “tamir edilmemek” fiili geçmiş zaman fiili olarak kabul edilir. Geçmiş zaman, geçmişte oluşmuş olayları anlatmak için kullanılan bir zaman dilimidir. Geçmiş zaman cümlelerinin başında geçmiş zaman fiili kullanılır ve olumlu, olumsuz ve edilgen cümlelerinde de kullanılır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Geçmiş zaman, dilbilgisi ve dil kuramında kullanılan bir zamandır. Geçmiş zaman olguların ve olayların, geçmişte gerçekleştiğini göstermek için kullanılır. Örnek olarak, "O geçen hafta çok eğlendi" gibi cümleler kullanılabilir. Geçmiş zamanın birçok şekli vardır, bunlar arasında Simple Past, Past Continuous, Past Perfect ve Past Perfect Continuous bulunmaktadır. Geçmiş zamanın kullanımı, Türkçe'de de aynıdır. Örnek olarak, "Gülümsedi" gibi cümleler geçmiş zamanın kullanımını gösterir.

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Geçmiş zaman, dilbilimciler tarafından zaman kipi olarak tanımlanan bir gramer kipidir. Geçmiş zaman, olayların ya da eylemlerin geçmişte gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır. Farklı dillerin geçmiş zamanlarının biçimleri ve özellikleri arasında küçük farklılıklar olabilir, ancak temel olarak, geçmiş zamanlar her zaman geçmişte gerçekleşmiş olayları ifade etmeye odaklanır.

Türkçe'de, geçmiş zamanın kelime şekilleri olmak üzere iki biçimi vardır. Bu şekiller, geçmiş zamanın kullanımının kolaylığını sağlar. Birincisi, geçmiş zamanın kurallı biçimidir. Bu biçim, kişinin olumsuz ve olumlu cümlelerde geçmiş zamanı kullanmasını sağlar. Örneğin, "Ben okuldan çıktım" veya "Ben okula gitmedim" gibi geçmiş zamanın kurallı biçimini kullanır. İkinci biçim ise, geçmiş zamanın kurallı olmayan biçimidir. Bu biçim, kişinin geçmiş zamanı kullanırken olumsuz cümlelerde kullanılabilir. Örnek olarak, "Ben okula gitmedi" gibi bir cümle kullanılabilir.

Geçmiş zamanın özellikleri, genellikle üçüncü tekil şahıs ekleri ile ifade edilir. Örnek olarak, "O okula gitti" veya "O okula gitmedi" gibi cümleleri kullanılabilir. Geçmiş zamanın üçüncü şahıs ekleri, olumlu cümleler için -d veya -di, olumsuz cümleler için -me veya -medi olarak karşımıza çıkar. Geçmiş zamanın kurallı biçiminde kullanımı, zaman zarfının bitişi ile ilgili olayın geçmişte gerçekleşmesini ifade etmeye odaklanır.

Geçmiş zaman, düz cümlelerin yanı sıra, soru cümleleri için de kullanılabilir. Bu biçimde, soru cümleleri için geçmiş zamanın üçüncü tekil şahıs ekleri kullanılmaz. Örnek olarak, "Okula gitti mi?" gibi bir soru cümlesi oluşturulabilir. Aynı şekilde, olumsuz soru cümleleri için de geçmiş zaman kullanılabilir. Örnek olarak, "Okula gitmedi mi?" gibi bir soru cümlesi oluşturulabilir.

Geçmiş zaman, günlük konuşmalarda ve yazılı metinlerde sıkça kullanılan bir kip olarak, konuşmacıların geçmiş olaylarını ifade etmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda, geçmiş zaman, kişinin geçmişte gerçekleşmiş olayları anlatır

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,543
1,031
15
Geçmiş zaman, bir zaman diliminin geçmişteki olayların anlatıldığı bir zaman dilimidir. Geçmiş zaman, geçmişteki olayların, eylemlerin ve durumların anlatıldığı bir zaman dilimidir. Geçmiş zamanın tüm olaylar, eylemler ve durumlar kipsel olarak ifade edilir. Geçmiş zaman, Türkçede "Geçmiş Zaman" olarak adlandırılır.

Türkçede geçmiş zamanın kipsel olarak ifadesi, fiilin sonuna -di/-di/-dı/-dü/-du/-tı/-tü/-tu eki almasıyla elde edilir. Örneğin, "yürümek" fiilinin geçmiş zaman halini ifade etmek için, "yürüdü" şeklinde yazılır.

Geçmiş zamanın örnekleri arasında; yürüdü, gitti, konuştu, okudu, yazdı, yedi, çalıştı, gördü, düşündü, aldı, kaldı, güldü, uyudu, baktı, gördü, anladı gibi cümleler bulunur. Bunların yanı sıra, geçmiş zaman, geçmişte başladığı ve halen devam eden eylemleri de ifade edebilir. Örneğin, "çalışıyordu" ve "çalışıyorlardı" gibi cümleler de geçmiş zamanın kullanımını göstermektedir.

Geçmiş zaman, Türkçede çok önemli bir zaman dilimidir. Özellikle geniş zaman uzayında olayların anlatımında, geçmiş zaman, çok kullanışlı bir zaman dilimidir. Geçmiş zamanın kullanımı, özellikle günlük konuşmalarda çok fazla olmasa da, anlatılmak istenilen olayların geçmişte olduğunu anlatmak için oldukça önemlidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,778
1,256
112
Geçmiş zaman, geçmişte oluşmuş olayları anlatmak için kullanılan bir zaman dilimidir. Türkçe'de, geçmiş zamanının "geçmiş zaman" veya "edilgen geçmiş zaman" olarak adlandırıldığını söylemek mümkündür. Geçmiş zaman, geçmişte oluşmuş olan olayları anlatmak için kullanılır. Örneğin, "Dün gittim" veya "Geçen yıl okula gitmiştim" gibi cümleler geçmiş zamanın kullanıldığı örneklerdir.

Geçmiş zaman, genellikle fiil şekli kullanılarak kullanılır. Bir cümlede, fiilin geçmiş zaman şeklini anlamlandırmak için, fiilin sonuna "di" veya "di" eki eklenir. Örneğin, "gitmek" fiilinin geçmiş zaman şekli "gitti" olur. Bu şekilde, "Dün gittim" veya "Geçen yıl okula gittim" gibi cümleler oluşturulur. Aynı zamanda, geçmiş zaman için gebe kalma veya "edilgen geçmiş zaman" olarak da bilinir. Bu tür cümlelerde, fiilin geçmiş zaman şekli için, fiilin sonuna "il" eki eklenir. Örneğin, "gitmek" fiilinin geçmiş zaman şekli "gidil" olarak kullanılır ve "Geçen yıl okula gidildi" gibi cümleler oluşturulabilir.

Geçmiş zaman, geçmişte oluşmuş olaylar ve durumların anlatılmasında kullanılan bir zaman dilimidir. Geçmiş zaman, diğer zamanlardan farklı olarak, fiilin sonuna eklenen eklerle anlaşılır. Örnek olarak, fiilin sonuna "di" veya "il" ekleri eklenir. Geçmiş zaman, kullanımı kolay ve anlaşılması kolay bir zaman dilimidir. Geçmiş zaman, konuşma ve yazılı anlatımda sıklıkla kullanılan bir zamandır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)