Hangi ülkede 1 erkeğe 5 kadın düşüyor

learnedkiller

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,237
115
2
Merhaba tüm forum kullanıcıları,

Ben şu anda hangi ülkede 1 erkeğe 5 kadın düştüğünü öğrenmeye çalışıyorum. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan herhangi birisi bana yardımcı olabilir mi? Biraz araştırdım ve bu oranın Çin ve Hindistan'da gerçekleştiğini öğrendim ama bunun ne ülkede nereden geldiği hakkında emin değilim. Lütfen bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
18,978
1,343
112
Uluslararası İstatistikler

Uluslararası istatistiklere göre, 1 erkeğe 5 kadın düşen ülke olarak Birleşik Arap Emirlikleri (UAE) öne çıkmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki nüfusun yüzde 51.3'ü kadınlardan oluşmaktadır. Buna karşın, erkek nüfusun yüzde 48.7 oranında olduğu görülmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Nüfus İstatistikleri

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki nüfus arttıkça, 1 erkek için 5 kadının düşmesi trendi de devam etmektedir. 2019 yılı itibariyle Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki nüfus 9,7 milyonu bulmuştur. Bunun 4,9 milyonu kadınlardan, 4,8 milyonu ise erkeklerden oluşmaktadır. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri'nde, kadınların toplam nüfusun yüzde 51.3'ünü oluşturduğu da raporlanmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde Kadınlara Düşen Fırsatlar

Birleşik Arap Emirlikleri'nde kadınlar arasında fırsat eşitliği konusunda bazı olumlu gelişmeler de mevcuttur. Örneğin, kadınlar arasında işe alınma oranı son zamanlarda arttı. Bu, kadınların iş hayatında daha fazla özgürleşmeye yönelmesine ve istihdam alanında daha fazla fırsatlar yakalamaya başlamalarına neden oldu.

Sonuç

Birleşik Arap Emirlikleri'nde 1 erkeğe 5 kadın düşüyor. Uluslararası istatistiklere göre, kadınların toplam nüfusun yüzde 51.3'ünü oluşturduğu görülmektedir. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri'nde son zamanlarda kadınlar arasında işe alınma oranı arttı ve kadınlara daha fazla iş imkanı sunuldu.
 

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
13,738
1,031
15
Birleşmiş Milletler tarafından raporlanan verilere göre, 1 erkeğe 5 kadın oranındaki en yüksek nüfuslu ülke, Hindistan'dır. Hindistan, 1.3 milyar nüfusu ile dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve 2009'a kadar, 1 erkek için 5 kadının oranına sahip olmuştur. Hindistan, dünyanın en büyük açık arazi ve kırsal nüfusunu içeriyor ve nüfusu çoğunlukla kırsal alanlarda yaşayan geleneksel topluluklardan oluşuyor.

Hindistan'daki bu oran, ülkenin çeşitli kültürlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, Hinduizm ve islam gibi dinlerin halkın kalbinde önemli bir yeri vardır ve kadınların toplumdaki rolünün sınırlanmasına ve erkeklerin kadınlardan daha fazla önem görmesine neden olabilir. Ayrıca, ekonomik durumu düşük olan çok sayıda aile, kız çocuklarının eğitimlerini öncelikle erkek çocuklara vermektedir.

Bununla birlikte, Hindistan'da kadınların durumu son yıllarda düzeltilmeye çalışılmaktadır. Ülke, kadınların eğitimine ve işgücüne katılımını teşvik etmek için çeşitli programlar geliştirmiştir ve kadınlara karşı şiddeti önlemek için yasalarını güçlendirmiştir. Günümüzde, Hindistan'daki 1 erkek için 5 kadın oranı artmaya başlamış ve nüfusumuz artmaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü