Hangi ülkeler komünizm ile yönetiliyor

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba arkadaşlar,

Komünizm ile yönetilen ülkeler hakkında bilgi edinmek istiyorum. Hangi ülkelerin komünizm ile yönetildiğini öğrenmek istiyorum. Yalnızca İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra komünizm ilkelerine göre kurulmuş olan ülkeleri değil, halen komünizm ile yönetilen ülkeleri merak ediyorum.

Bu konu hakkında bilgi veren arkadaşlarımın yardımını bekliyorum. Bu konu hakkında araştırma yapan arkadaşlarımın yorumlarını, gözlemlerini ve önerilerini dikkate alarak konuya hakim olmaya çalışacağım.

Biraz araştırma yaptığımda, şu anda komünizm ile yönetilen ülkelerin arasında Çin, Küba, Vietnam, Laos, Kamboçya ve Birleşik Kore Cumhuriyeti'ni görebiliyorum. Ancak, bu ülkelerin komünizm ile yönetildiğini doğrulamak için arkadaşlarımın desteğine ve görüşlerine ihtiyacım var.

Arkadaşlarımın konu hakkındaki önerileri ve görüşleri çok değerlidir ve çok memnun olacağım.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,764
1,247
112
Komünizm Nedir?

Komünizm, bir siyasi sistem olarak kapitalizme karşı bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Kökeni 19. yüzyıl İngiliz sosyalisti Karl Marx'a dayanmaktadır. Marx'ın teorisi, devletin, özellikle de çalışanların kontrolünde olan toplumsal üretim ve tüketimin karşılıklı yardımlaşma ve kolektif sorumluluklarla desteklenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu sistemde, kapitalistlerin kârlarının çalışanlara ait olmasını öngörmektedir.

Komünizm Sistemiyle Yönetilen Ülkeler

Komünizm sistemi, özellikle 20. yüzyılda çok sayıda ülkede kullanılmıştır. SSCB, Çin ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri, Sovyet komünizmine donmuştur. Çin, Mao Zedung'un liderliğinde, yeni bir versiyonu komünizm olarak uygulanmıştır. Ayrıca, Güney Kore, Vietnam, Kamboçya, Yugoslavya ve Romanya da komünizm sistemiyle yönetilmiştir.

Komünizm Sistemiyle Yönetilen Günümüzün Ülkeleri

Günümüzde, sadece Çin, Vietnam, Küba ve Kuzey Kore komünizm sistemiyle yönetilmektedir. Çin ve Kuzey Kore, sosyalist partiler tarafından liderlik edilmektedir. Küba, Fidel Castro'nun liderliğinde komünizm sistemiyle yönetilmektedir. Son olarak, Vietnam, komünist parti tarafından kontrol altına alınmıştır.

Komünizm Sistemiyle Yönetilen Ülkelerin İşleyişi

Komünizm sistemi ülkelerinde, devlet üretim, tüketim ve diğer tüm ekonomik faaliyetleri kontrol eder. Devlet, insanların çalışma saatlerini, ücretlerini ve üretim yapacakları alanları belirler. Genellikle, komünist parti liderleri ülkenin yönetimine kontrol ederken, vatandaşların hakları çok düşüktür.

Komünizm Sistemiyle Yönetilen Ülkelerin Avantajları ve Dezavantajları

Komünizm sistemiyle yönetilen ülkelerde, üretimin düşük maliyetle sağlanması ve eşitlikçi bir ekonomik sistem sunması gibi avantajlar mevcuttur. Ancak, bu ülkelerin kontrolünün devletten alınması, kamu hizmetlerinin düşük kalitesi ve özel mülkiyet haklarının yokluğu gibi dezavantajları vardır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)