Hayvan türleri isimleri nasıl yazılır?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Hayvan Türleri İsimleri Nasıl Yazılır?

Doğal hayatta milyonlarca hayvan türü bulunmaktadır. Hayvanların isimleri, genellikle Latince kökenlidir ve bilimsel adlar olarak bilinirler. Bu makalede, hayvan türü isimlerinin nasıl yazıldığı ve anlamı hakkında bilgi vereceğiz.

1. Bilimsel Ad Nedir?

Bilimsel adlar, hayvan türlerine verilen benzersiz ve standartlaştırılmış isimlerdir. Carl Linnaeus tarafından 18. yüzyılda geliştirilen biyolojik sınıflandırma sistemi, bugün hala kullanılan temel sistemdir. Her hayvan türüne, iki kelime içeren bir isim verilir. İlk kelime, türü belirtirken ikinci kelime, aynı cins içindeki diğer türlerden ayırıcı özellikleri ifade eder.

Örneğin, Afrika fili 'Loxodonta africana' olarak adlandırılır. 'Loxodonta' cinsi görünüm itibariyle farklı olduğu için, çeşitli fil türleri arasındaki farkları göstermektedir. 'Africana' ise türün doğal yaşam alanına atıfta bulunmaktadır. Bu şekilde, hayvanların adlarının benzersiz olması sağlanır ve yanlış anlaşılmalar önlenir.

2. Hangi Dilde Yazılır?

Bilimsel adlar, Latince veya Yunanca gibi eski dillerde yazılır. Bu diller, bilim dünyasında standart bir dil olarak kabul edilmiştir ve herhangi bir ulusal dildeki telaffuz farklılıklarına neden olmamaktadır. Hayvan türlerinin adlarının Latince veya Yunanca kökenli olmasının bir diğer nedeni de, bu dillerdeki kelime dağarcığının oldukça zengin olmasıdır.

3. Tüm Türlerin İsimleri Bilimsel midir?

Hayvan türleri, bilimsel adlarının yanı sıra sıradan isimlerle de tanınabilir. Örneğin, 'domuz' ve 'kedi', bilimsel adları dışında kullanılan ortak isimlerdir. Ancak, bu isimler hayvanların tam olarak tanımlanmasına yardımcı olmadığından, bilimsel adlar daha yaygın olarak kullanılır.

Kaynakça:
- The Guardian - https://www.theguardian.com/
- National Geographic - https://www.nationalgeographic.com/
- The New York Times - https://www.nytimes.com/
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü