Ikilemeler nasıl yazılır TDK

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba arkadaşlar,

Ikilemeler nasıl yazılır TDK yönergesine göre? Bu konuda bana yardım edebilecek var mı?

Ikilemelerin Türk Dil Kurumu (TDK) yönergesine göre nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Türkçede ikilemelerin çok kullanılan bir anlatım biçimi olduğunu biliyorum, ama bilmiyorum nasıl kurulmaları gerektiğini. Gördüğüm kadarıyla TDK'da ikileme (cümle çifti) kurulması konusunda özel bir düzenleme var. Bu konuda bana yardım edebilecek birisi var mı? Lütfen ikilemelerin TDK yönergesine göre nasıl yazılacağını öğretin.

Çok teşekkürler.

PusulaRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
31
0
0
Ikilemeler Nasıl Yazılır TDK Hakkında

Ikilemeler, dilekçeler, şiirler, hikayeler gibi yazıların daha etkileyici hale getirilmesi için kullanılan özel bir tür olarak kabul edilir. TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından belirlenen ikileme kurallarını takip ederek ikilemeler yazmak mümkündür. Bu makalede, ikileme kurallarının neler olduğu ve ikilemeler nasıl yazılır TDK tarafından belirtilen kurallara göre örnekler ile açıklanmıştır.

Ikileme Kuralları

TDK tarafından belirtilen ikileme kuralları, ikileme tekniğinin uygulanmasında kullanılan kuralları kapsamaktadır. Kurallar şöyle sıralanabilir:

1. İkileme, iki kelime arasında yer alan aynı seslerin çıkış yerlerinin değişmesiyle oluşturulan bir tür çift kelimelerdir.

2. İki kelime arasında aynı seslerin çıkış yerlerinin değişmesi, ikileme oluşturulmasına neden olur.

3. İkileme, iki kelime arasında bir araya gelen seslerin hangi sıra ile gelmesi gerektiğine bağlıdır.

4. İkileme, iki kelime arasındaki seslerin, konuşma sırasındaki sıra ile benzerlik göstermesi gerekir.

Ikileme Nasıl Yazılır TDK Kurallarına Göre?

TDK tarafından belirtilen ikileme kurallarına göre ikileme yazmak için şu adımlar takip edilmelidir:

1. İkileme, iki kelimenin arasında yer alan aynı seslerin çıkış yerlerinin değişimine dayanmaktadır.

2. İkileme sözcüklerinin sıralanması, konuşma sırasındaki sıraya göre olmalıdır.

3. İkileme, çift kelimeler arasında bir araya gelen seslerin sırasının, konuşma sırasının aynısı olmasına bağlıdır.

4. İkileme de kullanılan seslerin, konuşma sırasındaki sıraya göre düzenlenmesi gerekir.

5. İkileme kurallarına göre, iki kelimede aynı harflerin bulunması durumunda, ikinci kelimenin önceki kelimeye göre daha uzun süren sesleri öne çıkartılmalıdır.

6. İkileme, iki kelime arasında aynı seslerin aralıklı olarak kullanılmasıyla da oluşturulabilir.

Sonuç

Ikilemeler, dilekçeler, şiirler, hikayeler gibi yazıların daha etkileyici hale getirilmesi için kullanılabilecek özel bir tür olarak kabul edilir. TDK tarafından belirlenen ikileme kurallarını takip ederek ikilemeler yazmak mümkündür. Bu makalede, ikileme kurallarının neler olduğu ve ikilemeler nasıl yazılır TDK tarafından belirtilen kurallara göre açıklanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Ikilemeler, TDK, Kurallar, Yazılır.