Ikişer nasıl yazılır TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Ikişer nasıl yazılır TDK sorusunu sormak istiyorum. İkişer kelimesi Türk Dil Kurumu tarafından ne anlama geldiğini bilmiyorum ve bunu öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Sözlükte aradım ama hiçbir şey bulamadım. Lütfen bana yardımcı olun. Bu konuda bilgisi olanların görüşlerini merakla bekliyorum. Teşekkürler.

MelekKehanet

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Ikişerin TDK Kullanımı

Modern Türkçe üzerinde çalışanlar için, Türk Dil Kurumu (TDK) çok önemli bir kaynaktır. TDK Türkçe kelime ve deyimleri bulmak için kullanılabilecek bir sözlük olarak kabul edilir. TDK'nın en önemli özelliği, Türkçe'de kullanılan ikişer kelime ve ifadelerin ne anlama geldiğini ve nasıl yazılacağını açıklamasıdır.

TDK'nın internet sitesinde ikişer kelimelerin yazımı hakkında çok sayıda bilgi bulunmaktadır. TDK, ikişer kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşturulan kelimelerin kullanımı hakkında önerilerde bulunmaktadır. Bu öneriler arasında, ikişer kelimelerin baş harflerinin büyük harf, ikinci önemli kelimenin son harfinin küçük harf olarak yazılması ve ikişer kelimelerin bir araya gelmesinde bir boşluk kullanılmaması gibi kurallar bulunmaktadır.

Ikişer Kullanım Örnekleri

TDK'nın ikişer kelimelerin kullanımı hakkında önerileri çerçevesinde, Türkçe'de ikişer kelimelerden oluşan çok sayıda kelime bulunmaktadır. Örneğin, "okulöncesi" kelimesi, "okul" ve "öncesi" kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir ikişer kelime örneğidir. Bu kelime için TDK önerilerine göre, "Okulöncesi" olarak yazılmalıdır. "OkulÖncesi" veya "Okul öncesi" şeklinde yazılması gerektiği konusunda TDK tarafından herhangi bir öneri bulunmamaktadır.

"Alışveriş" kelimesi de Türkçe'de ikişer kelimelerden oluşan bir örnektir. Bu kelime için TDK önerilerine göre "Alışveriş" şeklinde yazılmalıdır. "AlışVeriş" veya "Alış veriş" şeklinde yazılması gerektiği konusunda TDK tarafından herhangi bir öneri bulunmamaktadır.

Sonuç

TDK Türkçe kelime ve deyimleri bulmak için kullanılabilecek çok önemli bir kaynaktır. TDK ikişer kelimelerin ne anlama geldiğini ve nasıl yazılacağını açıklamak için kurallar ve öneriler sunmaktadır. TDK'nın internet sitesinde ikişer kelimelerin yazımı hakkında çok sayıda bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda, Türkçe'de ikişer kelimelerden oluşan çok sayıda kelime bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: TDK, ikişer, kelime, yazım, öneri, Türkçe.