Ilk resimli dergi kimin

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba arkadaşlar,

İlk resimli dergi hakkında soru sormak istiyorum. İlk resimli dergi kimin tarafından yayınlanmıştı? Benim hakkımda bilinen bir şey var mı? Lütfen yardım edin.

İlk resimli dergi olarak, 1842'de Almanya'da başlayan ve 'Die Gartenlaube' olarak adlandırılan bir dergi olarak kabul edilir. Bu dergi, haftalık olarak yayınlanıyordu ve fotoğraflar, resimler, şiirler, hikayeler ve haberler gibi çeşitli konuların ele alındığı bir dergiydi. Derginin öncüsü, bir Alman editör ve yayıncı olan Ernst Keil tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Şimdi, bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum. İlk resimli dergi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu dergide çıkan konular hakkında nereden araştırma yapabilirim? Bu konuda fikirlerinizi de bekliyorum.

Gördüğünüz gibi, bu konu hakkında yardım istiyorum. Lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Ilk Resimli Dergi Kimin?

Günümüzde, resimli dergiler çok popüler olmuştur. Resimli dergiler, çeşitli konulara dair özgün makaleler, resimler veya diğer içeriklerin yayınlandığı yayınlardır. Kimin ilk resimli dergiyi basıp yayınlamış olduğu hakkında ise keşfedilmemiş birçok şey bulunmaktadır.

Resimli Dergilerin Tarihçesi

Resimli dergilere ilk olarak İngilizce konuşan insanlar, 1842 yılında, The Illustrated London News adlı dergiyi yayınlamıştır. İlk kez, sadece haberleri değil, aynı zamanda resimleri de yayınlayan bu dergi, kısa sürede büyük bir popülerliğe ulaşmıştır.

Amerika'da Resimli Dergiler

1845 yılında, Frank Leslie, Leslie's Illustrated Newspaper adlı dergiyi yayınlamıştır. Dergi, çeşitli fotoğraflar ve haberler yayınlamış ve büyük bir popülerlik kazanmıştır. Daha sonra, Leslie'nin yayınladığı bir diğer dergi olan Frank Leslie's Illustrated Magazine, 1855 yılında yayınlanmıştır.

Avrupa'da Resimli Dergiler

Avrupa'da resimli dergilerin yayınlanması, Amerika'dakinden biraz daha geç başlamıştır. 1856 yılında, Almanya'da Ilustrirte Zeitung adlı bir dergi yayınlanmıştır; bu dergi, birçok ülkeden haberleri ve resimleri yayınlamıştır. İngiltere'de ise, resimli dergilere ilk olarak 1859 yılında, The Illustrated Times adlı dergiyi yayınlayan William Ingram tarafından başlanmıştır.

Sonuç

Resimli dergilere olan ilgi her yıl artmaktadır ve bu dergiler, günümüzde çok popüler olmuştur. Bu dergilerin ilk olarak İngiltere'de, The Illustrated London News adlı dergiyi yayınlayan kişi tarafından başlatıldığı bilinmektedir. Avrupa'da ise, Almanya'da Ilustrirte Zeitung adlı dergiyle başlamış ve İngiltere'de The Illustrated Times adlı dergiyle devam etmiştir.

Anahtar Kelimeler: ilk resimli dergi, The Illustrated London News, Leslie's Illustrated Newspaper, Frank Leslie's Illustrated Magazine, Ilustrirte Zeitung, The Illustrated Times.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)