Ingiltere'de hangi diplomalar geçerli?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
İngiltere'de Geçerli Diploma ve Lisanslar:

İngiltere’de eğitim sistemi gelişmiş bir yapıdadır. Ülkede çeşitli seviyelerde eğitim için diploma ve lisans programları bulunmaktadır. Bu programların birçoğu uluslararası standartlarda olup, dünyanın çeşitli ülkelerinde geçerlilik kazanmaktadır. İngiltere’de geçerli sayılan ana diploma ve lisans türleri şunlardır:

- GCSE (Genel Sertifika Lise Eğitimi): Ortaokul seviyesindeki temel eğitimin tamamlandığını gösteren sertifikadır. 14-16 yaş arası öğrenciler alır.

- A Level (Gelişmiş Seviye): Lise eğitiminin tamamlandığını gösteren sertifika. 16-18 yaş arası öğrenciler tarafından alınır.

- Diploma: 2 yıllık yükseköğrenim programları sonucu verilen unvan.

- Lisans: 3-4 yıllık lisans programları için verilen unvan. Bachelor of Arts (BA), Bachelor of Science (BSc) şeklindedir.

- Yüksek Lisans: 2 yıllık yüksek lisans programları için verilen unvan. Master of Arts (MA), Master of Science (MSc) şeklindedir.

- Doktora: Minimum 3 yıllık doktora programları sonucu verilen unvan. PhD (Doctor of Philosophy) şeklindedir.

İngiltere’de alınan bu diploma ve lisanslar, Avrupa’nın birçoğu ile ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde geçerlilik kazanmaktadır. Özellikle lisans ve yüksek lisans diplomaları uluslararası alanda geniş bir kabul görmektedir. İngiltere eğitim sistemi kalitesiyle tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Alınan diploma ve sertifikalar da bu sistemin bir sonucudur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)