Ingiltere'de okumak için hangi sınava girilir

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Merhaba herkese!
Ingiltere'de okumak istiyorum ama okumak için hangi sınava girilmeli? Özellikle hangi sınavlar aranıyor ve nelerden oluşuyor? Herhangi bir ücret ödenmesi gerekiyor mu? Yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru için ayrı sınavlar var mı?

Bu konu hakkında yardım almak için buradayım. Yükseköğrenim için gereken sınavlar hakkında bilgi almak istiyorum. Ayrıca okuma sürecinin nasıl işlediği de benim için çok önemli. Bu konuda bilgi veya tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,643
1,314
112
Ingiltere'de Okumak İçin Hangi Sınava Girilir?

Ingiltere'de okumak isteyen öğrencilerin çoğu, üniversiteye giriş sınavına girmek zorundadır. Bu sınav, genellikle öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için kullanılan bir sınavdır ve öğrencilerin üniversiteyi kazanmaları için başarılı olmaları gereken bir tür sınavdır. Bu sınavlar, adayların liseyi tamamladıktan sonra almak istedikleri alanlar için gereklidir. Ingiltere'de üniversiteye giriş sınavı olarak en yaygın olarak kabul edilen sınavlar şunlardır: A-level, International Baccalaureate (IB) ve GCSE.

A-Level Sınavı

A-level sınavı, zorlu bir sınavdır ve çoğu öğrenci tarafından tercih edilir. A-level sınavı, genellikle lise son sınıfta alınan üç veya dört dersten oluşur. Bu sınavlar, öğrencinin akademik başarısını ölçmek için kullanılan standart sınavlardır. A-Level sınavı, öğrencilerin üniversiteye, liseyi bitirdikten sonraki seviyelere kadar yükselebilmelerini sağlar.

International Baccalaureate (IB) Sınavı

International Baccalaureate (IB) sınavı, öğrencilerin liseyi tamamlamalarını takiben dünya çapında tanınır. Öğrenciler, bu sınavı başarıyla geçmeleri halinde, uluslararası düzeyde kabul edilen bir diploma alırlar. IB sınavı, dört temel alandan oluşur: dil ve literatür, matematik, bilim ve sosyal bilimler.

GCSE Sınavı

GCSE sınavı, İngiltere'de lise öğrencilerinin almaları gereken bir sınavdır. Bu sınavlar, öğrencilerin liseyi bitirmelerinin ardından üniversiteye başvurmalarının temel bir parçasıdır. GCSE sınavı, öğrencilerin lise eğitimlerinin sonuçlarını değerlendirmek için kullanılan standart bir sınavdır. Bu sınavda, öğrencilerin temel alanlarda başarılı olmaları gerekir ve başarılı olmaları durumunda üniversiteye başvurmalarının kabul edilmesi için gereken puanları almaları gerekir.

Sonuç

Ingiltere'de üniversiteye giriş sınavı olarak üç ana sınava girilmesi gerekmektedir. Bunlar A-Level, International Baccalaureate (IB) ve GCSE sınavlarıdır. Her sınavın kendine özgü kuralları ve düzenlemeleri vardır ve öğrencilerin üniversiteye giriş hakkını elde etmeleri için başarılı olmaları gereken bir tür sınavdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)