Insan kaynakları yönetiminin temel işlevleri nelerdir

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,

Insan kaynakları yönetiminin temel işlevlerini öğrenmek istiyorum. İşe alma, eğitim, özlük hakları, maaş ve ücretlendirme, çalışma ilişkileri, performans yönetimi ve mesleki gelişim gibi temel insan kaynakları işlevlerinin her birinin nasıl gerçekleştirildiğini merak ediyorum. Bu konuda beni aydınlatacak herhangi bir bilgi veya tavsiye verebilirmisiniz? Forum kullanıcılarından bu konuda yardım almak istiyorum.

Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Insan Kaynakları Yönetiminin Temel İşlevleri

İnsan kaynakları yönetimi, bir organizasyonun insan kaynaklarının korunması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi, yönetilmesi ve kullanımının yönetimini içeren bir disiplin olarak tanımlanır. İnsan kaynakları yönetiminin temel işlevleri, özellikle de çalışanların deneyimlerini arttırmak, onları işe almak, motivasyonlarını arttırmak ve onları hedeflerine ulaştırmak için tasarlanmıştır. İnsan kaynakları yönetiminin temel işlevleri, aşağıdaki gibidir:

İşe Alım: İnsan kaynaklarının temel işlevlerinden biri, işletmeyi çalışanlar arasında yönlendirebilecek yetenekli insanları işe almaktır. İşe alım, çalışanların işe alınmasından, personelin eğitim ve gelişimine kadar uzanan bir süreçtir. İşe alım süreci, işletme için doğru kişileri bulmak için gerekli olan kriterleri belirlemek ve bunlara uygun adayları aramak için kullanılır.

Eğitim ve Gelişim: İnsan kaynaklarının ikinci temel işlevi, çalışanların eğitim ve gelişimini sağlamaktır. Personel eğitimi, çalışanların işlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmelerini sağlayan bir stratejidir. Gelişim, çalışanların işletmeyi daha iyi anlamalarını ve kendilerine daha etkin bir şekilde katkıda bulunmalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

Motivasyon: İnsan kaynaklarının üçüncü temel işlevi, çalışanların motivasyonunu arttırmaktır. Motivasyon, çalışanların işlerini daha verimli bir şekilde yerine getirmelerini sağlayan bir dizi stratejidir. Motivasyon, çalışanların işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmelerini, motivasyonlarını arttırmak ve hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

Yönetim: İnsan kaynaklarının son temel işlevi, çalışanların yönetimi ve kontrolüdür. Yönetim, çalışanların işlerini daha verimli ve etkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlayan bir stratejidir. Yönetim, çalışanların işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmelerini, motivasyonlarını arttırmak ve hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

İnsan kaynakları yönetiminin temel işlevleri, çalışanların işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmelerini, motivasyonlarını arttırmak ve hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. İnsan kaynakları yönetiminin temel işlevleri, işe alım, eğitim ve gelişim, motivasyon ve yönetim olarak sıralanabilir. İnsan kaynakları yönetiminin temel işlevlerinin başarılı bir şekilde uygulanması, işletmelerin başarısını arttırır ve çalışanların deneyimlerini geliştirir.

Anahtar Kelimeler: İnsan kaynakları, işe alım, eğitim, gelişim, motivasyon, yönetim.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü