Insanın ve canlıların geleceğini etkileyen çevre sorunları nelerdir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,822
1,314
112
İnsanın ve Canlıların Geleceğini Etkileyen Çevre Sorunları

Çevre, insanların, hayvanların ve bitkilerin yaşamlarını sürdürmek için yaşadığı ortama bağlı olarak, insanlar tarafından kontrol edilen veya kontrol edilmeyen tüm fiziksel, biyolojik ve kimyasal çevreyi ifade eder. Çevre kirliliği, doğanın kimyasal ve fiziksel özelliklerini değiştirmek ve canlıların yaşamlarını tehlikeye atmak için insan faaliyetleri tarafından çevreye zarar vermek olarak tanımlanabilir. Çevre kirliliği, insanların ve canlıların geleceğini önemli ölçüde etkileyen bazı önemli çevre sorunlarına neden olmaktadır.

Hava Kirliliği

Hava kirliliği, havadaki asit, toz ve kimyasal maddelerin artmasına neden olan çevre kirliliğidir. Hava kirliliği, yakıt ve gazların yakılması, endüstriyel atıkların çevreye bırakılması ve bitki örtüsünün yok edilmesi gibi çeşitli faaliyetlerden kaynaklanır. Hava kirliliği, havadaki ozon tabakasının zarar görmesine neden olarak havadaki zararlı maddelerin insanları, canlıları ve ekosistemi etkilemesine neden olmaktadır.

Su Kirliliği

Su kirliliği, akarsu, göl ve denizlerde bulunan su kaynaklarının kirlenmesi olarak tanımlanır. Su kirliliği, tehlikeli kimyasal maddelerin ve atıkların çevreye bırakılmasıyla ortaya çıkar. Su kirliliği, canlıların ve insanların sağlık ve çevre konusunda ciddi sorunlara neden olmaktadır. Su kaynaklarının kirlenmesi, bitki ve hayvanların ölümüne neden olmakta ve insanların sağlığını da tehlikeye atmaktadır.

Atık Yönetimi

Atık yönetimi, insan faaliyetleri sonucu oluşan atıkların çevreye daha az zarar verecek şekilde yönetilmesini ifade eder. Atık yönetimi, çevreye ve insan sağlığına çok zararlı olan atıkların kontrol edilmesini içerir. Atıklar, evsel atıklar, endüstriyel atıklar ve tehlikeli atıklar olarak sınıflandırılır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü