İnsanlar çevreyi nasıl kirletiyor

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
İnsanların Çevreyi Nasıl Kirletikleri

Çevre kirliliği, çevresel kirlilik ve çevresel bozulma kavramlarının çoğu, insanların çevreyi kirletikleriyle ilgili olarak kullanılmaktadır. Küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesi, tarımsal atıklar, atık su, denizlerin kirlenmesi, çöplüklerin artışı, hava kirliliği, hava ve su kirliliği, gürültü kirliliği gibi çok sayıda çevre kirliliği mevcuttur. Ayrıca, enerji tüketimi, iklim değişikliği, bitki ve hayvan türlerinin tükenmesi, ormanların yok olması ve tarım alanlarının çarpık olarak kullanılması da çevreyi kirletmek için kullanılan pek çok faktördür.

Neden İnsanlar Çevreyi Kirletiyor?

İnsanlar çevreyi kirletmek için çeşitli nedenler vardır. Bunlardan bazıları, teknolojinin gelişmesi, tarım ve endüstriyel faaliyetlerin artması, enerji ve su tüketiminin artması, çevreye duyarsız bir yaklaşım ve çevresel etkiyi dikkate almama gibi nedenlerdir. Ayrıca, insanların çevreye karşı kültürel algılarının, çevreye sahip çıkma ve çevreyi koruma çabalarının yetersiz olması da çevreyi kirletmek için bir nedendir.

Çevre Kirletiminin Sonuçları Nelerdir?

Doğal çevrenin kirlenmesi, çevreye ve insan sağlığına çeşitli zararlara neden olur. Günümüzde, kirlilik, hava kirliliğinin yol açtığı solunum hastalıklarına ve kronik hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklara yol açmaktadır. Ayrıca, su kirliliğinin kaynaklandığı hastalıklar, bitki örtüsünün yok olması, ormanların tahrip edilmesi ve çevrenin çeşitliliğinin azalması da çevre kirliliğinin sonuçları arasındadır.

Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz?

Birçok çevre kirliliği önleyici yöntem mevcuttur.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü