Iş çığırından çıkmak ne demek TDK

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba,
Iş çığırından çıkmak kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK'nın iş çığırından çıkmak ne demek olduğunu bulmak için çok fazla zaman harcadım ama yine de anlamını çözemedim. Yardım edebilecek herhangi birisi var mı? Iş çığırından çıkmak ne demek? Ne anlama geldiğini ve hangi durumlarda kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Yardım edebilecek herhangi birisi varsa çok sevinirim.

KumYıldızı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Iş Çığırından Çıkmak Ne Demek TDK?

Iş çığırından çıkmak, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tarafından sözlük anlamı olarak tanımlanmış, "sıradan, kalıplaşmış, beklenen şeyleri yapmaktan uzaklaşmak" anlamına gelen bir deyimdir. Bu deyim, bir kişinin ya da bir grup kişinin kalıpların dışına çıkıp yeni bir şeyler denemesinin ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulamak için kullanılır.

Iş Çığırından Çıkmak Ne Demek Kullanımı?

Iş çığırından çıkmak deyimi, çoğu zaman övgüyü ifade eden bir anlam taşır. Sözler, "iş çığırından çıkmış" olarak algılanan bir kişiye veya kuruma övgü niteliği taşıdığında kullanılır. Bu anlamda, "iş çığırından çıkan" kişi veya kurumun, sıradan beklentilerin üzerinde çalışma yaptığını veya başarılı olmaya çalıştığını anlamakta açıkça vurgulanır.

Iş Çığırından Çıkmak Ne Demek Örnekleri?

Birincisi, bir şirketin çalışanlarının çoğunun iş çığırından çıkarak başarılı çözümler üretmesi. Bir örnek olarak, bir şirketin, daha önce denenmemiş bir pazarlama stratejisi ürettiğini gösterebilir. Bu strateji, şirketin başarısını artırdı ve çalışanların iş çığırından çıkmak için çaba gösterdikleri için ödüllendirildi.

İkincisi, bir öğrencinin, sınıf arkadaşlarının aksine, kendi fikirlerini araştırmaya ve geliştirmeye başlaması. Örnek olarak, bir öğrencinin, sınıf arkadaşlarının aksine, kendi fikirlerini araştırmaya ve geliştirmeye başladığını düşünebiliriz. Öğrenci, iş çığırından çıkarak kendi fikrini geliştirmeye çalıştı ve başarılı oldu.

Sonuç

Iş çığırından çıkmak, TDK tarafından tanımlanmış, "sıradan, kalıplaşmış, beklenen şeyleri yapmaktan uzaklaşmak" anlamına gelen bir deyimdir. Bu deyim, özgün fikirlerin ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulamak için kullanılır. Iş çığırından çıkmak deyimi, çoğu zaman övgüyü ifade eden bir anlam taşır ve çalışanların, öğrencilerin ve şirketlerin sıradan beklentilerin üzerine çalışmaya başlamaları ve başarılı olmaları halinde ödüllendirilmeleri gerektiğinin vurgulanmasını sağlar.

Anahtar Kelimeler: iş çığırından çıkmak, Türk Dil Kurumu, TDK, ödüllendirilme, sıradan beklentiler, başarı.